Vyzkoušeli jsme za vás

Jeden den kominíkem! Podívejte se, jaké to je: VIDEO

Kominíků v ulicích v dnešní době již moc vidět není. Na jeden den jsme se rozhodli si tuto profesi vyzkoušet. Co tohle dnes už zapomenuté povolání obnáší a jak na kominíka reagují lidé na ulici?

Cestou do práce budím sice pozornost, sáhnout si na mě jde ale jen málokdo. Přesto se najdou jedinci, kteří si pro štěstí dojdou klidně přes půlku ulice. Většinou ve chvíli, kdy se ode mě vzdálí kameraman, přítomnost kamery je ode mě odpuzuje. Především starší ročníky ale mají ze setkání s kominíkem radost. "Jééé, kominíček! Toho už jsem dlouho neviděla," rozplývala se starší žena na pražském Smíchově.

Pojďme ale k samotné práci. Na střeše už na vás nikdo nesahá, na jejím vrcholku se musíte spolehnout sami na sebe. Nejdřív ale musíme dole v bytě odpojit kamna od komínu a ucpat vývod, aby saze během čištění nepronikly do bytu. A pak už můžeme stoupat na střechu. Na té naší jsou naštěstí stupačky, ale není to pravidlem, někde musejí kominíci na vrchol střechy vystoupat jen po střešních taškách.

Konečně jsme nahoře. Výhled na ostatní pražské střechy je nádherný, je ale jasné, že tohle povolání pro lidi, kteří trpí závratí, příliš není. Na kochání se panoramaty ale není moc prostoru. Alespoň pro mě ne. Snažím se být při pohybu na střeše obezřetný a k tomu navíc rychle odkoukat, jak se komín čistí. Při pohledu na zkušeného kolegu se to zdá být hračka. Za chvíli si to můžu vyzkoušet sám. Na spouštění čistícího zařízení do útrob komína celkem nic není, horší je to s jeho vytahováním a smotáváním koženého provazu. Tíha závaží zavěšeného o několik desítek metrů níže není zanedbatelná a v motání provazu nemám tolik potřebný cvik.

Související obsah

Pro zkušené kominíky je to triviální a rutinní úkol, na kterém není co zkazit. I když i jim se občas něco nepovede. "Občas něco spadne ze střechy. Když to dobře dopadne, že spadne vrtačka mezi superba a mercedes, tak vždycky říkám, že vrtačka je lepší, hlavně že nikoho nezraníme," vypráví kominík a majitel kominictví Jiří Hlavín.

Návratem ze střechy ale práce nekončí, je třeba ještě vyčistit kouřovod, kterým jsou kamna napojena na komín. Ani to mi napoprvé nejde zcela hladce. Štětka se v kouřovodu pohybuje velmi stěží, chce to sílu. Navíc jsem během několika vteřin celý od sazí.

Nesmíme také opomenout vymést saze napadané do dolní části komína. To je nejnižší bod celé komínové soustavy a bývá tu velké množství usazenin. Nakonec můžeme v bytě vyndat ucpávku vývodu do komínu a opět nasadit kouřovod. Pak už nezbývá, než zapálit v kamnech oheň a vyzkoušet, zda-li správně táhnou, a jestli jsme tak svou práci odvedli dobře. U nás naštěstí vše jde jak má, prý jsem obstál na jedničku.

TN.cz/Jakub Deml

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz