Zajímavosti

PRÁCE REVIZORA: Zranění, stres a nadávky. Zkusili jsme to!

Povolání revizora nepatří zrovna k těm nejoblíbenějším. Napadlo vás ale někdy, jaké to musí být v jejich kůži? Nás ano, a tak jsme se rozhodli to vyzkoušet. Vyrazili jsme do Plzně chytat černé pasažéry!

Ač nemívají o revizorech lidé často valné mínění, není to rozhodně povolání, které by mohl vykonávat každý, a většina revizorů jsou stoprocentní profesionálové. Podmínkou je maturita i podrobení se psychologickým a psychiatrickým vyšetřením. O vyhrocené situace totiž není při této práci nouze.

Plzeňský dopravní podnik nám poskytl možnost si práci revizora vyzkoušet na vlastní kůži. Vyrazili jsme tak ve všední den dopoledne do tramvají a trolejbusů v centru města vybaveni obávaným odznakem. Doprovázel nás samozřejmě zkušený kontrolor.

Související obsah

Drtivá většina kontrolovaných jízdní doklad má, skoro v každém spoji ale narazíme na nějakého hříšníka. Většina se snaží na něco vymluvit, kontrolor ale musí být nekompromisní. Nejčastěji se lidé vymlouvají na to, že spoj dobíhali a nestihli se ještě ani vydýchat, natož označit lístek, že telefonovali nebo že mají plné ruce tašek.

Za hodinu a půl kontrolování se nám s naším profesionálním doprovodem podařilo chytit osm černých pasažérů. A obešlo se to naštěstí bez konfliktů, což ale není samozřejmostí. Průměrně dojde v Plzni k napadení revizora každý týden, nadávky jsou na denním pořádku. Drobnější incidenty už revizoři ani nehlásí, občas jde ale opravdu do tuhého.

Související obsah

K nejhorším případům napadení patří v Plzni incident z roku 2012. "Revizor stál zády ke dveřím, jakmile se otevřely dveře vozu, tak cestující dotyčného revizora vystrčil a on dopadl ven na záda. Během jednoho roku měl dvě operace zad a nakonec skončil v invalidním důchodu," popisuje tvrdou realitu vedoucí přepravní kontroly plzeňského dopravního podniku Pavel Pokorný. O rok dříve musel jiný revizor čelit útoku nožem přímo ve voze.

Nám se během naší služby naštěstí nic podobného nepřihodilo, ale každý revizor vstává ráno do práce s myšlenkou, že i takové věci se mohou stát. Myslete na to, až budete zase jednou nad jejich prací ohrnovat nos.

TN.cz/Jakub Deml

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz