Zajímavosti

Věže jako od Nikoly Tesly: Mrazivé záběry sovětské továrny na blesky

Skryta před očima běžných návštěvníků, rozkládá se poblíž Moskvy stavba jako z klasického sci-fi filmu s rozčepýřeným šíleným vědcem. Lesklé kovové konstrukce skrývají obří pulsní generátor.

Ten za sovětské éry využíval ruský Národní institut pro elektrické inženýrství. Obří Marxův generátor, laicky nazývaný Teslova věž po slavném ruském experimentátorovi s elektřinou, byl postaven kvůli testování vlivu blesků na letící letadla. Tedy, alespoň oficiálně.

Neoficiální zdroje hovoří o tom, že Sověti chtěli využít sílu elektrických pulsů ve zbraních nové generace. Šlo například o tzv. EMP dělo, které vyřadí všechnu elektroniku v poli svého působení. Věž také sloužila na testování účinků nukleárních explozí na vozidla a elektroniku.


Související obsah

Stavba, která poblíž Moskvy vystupuje z pustého lesa, obsahuje jeden z nejsilnějších generátorů blesků světa, dokáže vytvářet až 150 metrů dlouhé výboje. V tom okamžiku má na pouhých 100 milisekund výkon stejný jako všechny ruské elektrárny (včetně atomových) dohromady.

Ačkoli byla "továrna na blesky" opuštěná mnoho let, v poslední době se tam výzkumníci vrátili a testují například odolnost proti bleskům u nejnovějšího ruského dopravního letadla Suchoj Superjet.

jox, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz