Věda

Zrak jako Terminátor za 250 korun! Vědci vyvíjejí oční superimplantát

Zrak jako Terminátor za 250 korun! Vědci vyvíjejí oční superimplantát
Zdroj: csfd.cz/ thinkstockphotos.com

Dosud to bylo k vidění jen ve sci-fi filmech jako je Terminátor. Jediným mrknutím se před očima rozvine složitý displej, který ukazuje třeba obrysy předmětů nebo velikost okolních předmětů a teplotu vzduchu.

Teď se ovšem fantazie pomalu mění v realitu. Vědci z americké vojenské výzkumné agentury DARPA totiž vyvíjejí převratný implantát, který by se měl zavádět přímo do kůry mozkové.


Díky maličkému vynálezu by se mohl vrátit zrak slepcům a těm se zdravýma očima by se pro změnu otevřely úplně nové možnosti. Přímo před obličejem by se jim objevil virtuální displej.


Virtuální displeje jsou k mání už dnes, ale pouze pokud má člověk na nose naražené chytré brýle nebo podobné hi-tech vychytávky. S implantátem by veškeré venkovní vybavení odpadlo. A z lidí by se stali Terminátoři a Robocopové.

Související obsah


První verze implantátu bude přibližně o velikosti dvou mincí a bude nabízet zobrazení podobné hodinám na digitálním budíku. A stát má pouze 10 dolarů (přibližně 250 korun).

Zdroj: YouTube.com


Vědce ovšem může výrazně zpomalit fakt, že implantát bude správně fungovat až v momentě, kdy bude začleněn do nositelovy DNA. A hrátky s genetickým kódem jsou zatím zakázané.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz