Lavina

Stovky lidí zabily v Afghánistánu laviny, počet obětí stále stoupá

Tragický den včera zažili obyvatelé Afghánistánu. Série lavin tam na několika místech zavalila více než dvě stovky lidí. Desítky dalších se stále pohřešují a záchranářům při jejich hledání komplikuje práci špatné počasí a také nebezpečí dalších lavin.

Laviny spadly v noci z úterý na středu v provincii Pandžšír na severovýchodě Afghánistánu. Nejvíce obětí si vyžádal pád laviny v horském údolí v pohoří Hindúkuš, asi 200 kilometrů severně od hlavního města Kábul. Podle guvernéra Abdula Ramána Kabíriho při ní zahynulo 90 lidí a stovky domů skončily pod sněhem.

Jen za středu masa sněhu zabila 124 lidí. V současnosti se počet obětí vyšplhal už na více než dvě stovky.

Na místě neštěstí už od včerejšího rána zasahují záchranáři, ale chybí jim potřebné vybavení. K uvězněným lidem se tak musejí dostávat jen lopatami a holýma rukama. Většinou však ze sněhu vyprostí už jen mrtvá těla.

Související obsah

Laviny v průběhu dne padaly i v jiných provinciích a počet obětí tak stoupal. Ve městě Abšár dokonce zasypala lavina celou školu, naštěstí ale nikdo nepřišel o život.

Za sérii lavin může sněhová bouře, která v uplynulých dvou dnech zasypala většinu státu. Metrová vrstva sněhu zablokovala přístupové cesty k zavaleným místům a informace přicházejí jen z okolních vesnic.

Někteří Afghánci si ale sněhovou nadílku pochvalují. Voda z tajícího sněhu totiž zajistí populaci závislé z větší části na zemědělství bohatou úrodu. 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz