Rusko

Aktivisté tvrdí: Tyhle weby šíří ruskou propagandu! SEZNAM

Aktivisté tvrdí: Tyhle weby šíří ruskou propagandu! SEZNAM
Zdroj: Thinkstockphotos

Vojáci i tajné služby už hlasitě varovaly, že jsme ve válce s Ruskem. Zatím nelétají kulky ani nepadají bomby, ale válka jede přesto na plné obrátky. Kde? Na "českém" internetu. Jak? Slovy. Stejná situace je i na Slovensku, a tak si tamní učitel a aktivista dal práci a sestavil seznam českých a slovenských webů, které tu šíří čistou ruskou propagandu.

Aktivista a středoškolský učitel Juraj Smatana se původně o ruskou válečnou propagandu vůbec nezajímal. S kolegy provozuje portál ekoforum.sk, kde hromadně zveřejňují nejrůznější petice. Před rokem je jedna ze čtenářek upozornila na petici proti tzv. "juvenilní justici". Tímto termínem konspirátoři označují zákony a postupy úřadů, které údajně odebírají děti rodinám, aby je mohly získat homosexuální páry.

Když po termínu "juvenilní justice" začal aktivista Smatana pátrat, objevil pro sebe dosud netušený svět podivných anonymních stránek, které si hrají na svobodná média a zahlcují náš informační prostor širokou škálou konspiračních teorií a nesmyslů. "Na jedné straně byly anonymní, na druhé straně publikovaly články s podobným obsahem. Některé se věnovaly juvenilní justici, jiné dalším konspiračním teoriím. Rusko v nich bylo vykreslované jako duchovní krajina a Západ naopak jako rozvrácená společnost. Zdálo se mi to zvláštní, protože Rusko je ve skutečnosti státem, který má nejvyšší míru potratů, vyšší rozvodovost, vyšší kriminalitu, alkoholismus a naopak nižší střední délku života než západní Evropa," vysvětlil Juraj Smatana.

Nakonec se na českém a slovenském internetu dopátral celkem 42 webů, které volně šíří ruskou propagandu či přímo lži, které mají pohanět zpravidla Evropu, USA a zbytek demokratického světa (Česko a Slovensko nevyjímaje). Podle Smatany jsou tyto webypoměrně zručně vedeny k tomu, aby míchaly pravdivé drobky informací s dezinformacemi a přímo lživými zprávami.

Nejsme jediní ve střední Evropě, kde tato válka slov a lží probíhá. "Zmapovali jsme, že tento ´ekosystém´různých konspiračních, protihomosexuálních, protizápadních a proruských webů frčí na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Bulharsku," říká aktivista Smatana. Když v těchto zemích požádali kolegy aktivisty, aby se podívali po podobných stránkách, zjistili zajímavou věc. "Mnohé dezinformační zprávy byly jako přes kopírák," uvedl aktivista s tím, že výrazně méně se takových webů dopočítal třeba v Polsku. A v Rakousku podle něj prakticky neexistují. "Podle mě to není náhoda. V našich zemích stále není ujasněný vztah k západu a lidé se názorově dělí podle postojů k Rusku nebo ke komunistickému režimu. Poláci kvůli svojí historii vidí v Rusku spíše problém než řešení," odhaduje Smatana.

Související obsah

Má jasný názor odkud a proč se proruské propaganda bere. "Ocitli jsme se v zájmové sféře ruské vojenské propagandy. Je ale docela dobře možné, že ne všichni, kteří ty stránky provozují, o tom vůbec tuší," domnívá se Juraj Smatana.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz