Kožešina

VIDEO: Takhle trpí zvířata v Česku! Jenom kvůli kožešinám!

Děsivé záběry dokládající utrpení norků, lišek a činčil, se podařilo tajně pořídit aktivistům na českých kožešinových farmách. Teď je hodlají použít jako munici proti farmám a dosáhnout zákazu chovů zvířat pro kožešinu. Videozáznamy exkluzivně získala i TV Nova a TN.cz. Varujeme - některé záběry jsou drastické a nevhodné pro děti či citlivější jedince.

Záběry, které aktivisté z organizace obrancizvirat.cz získali, dokládají otřesné podmínky na českých kožešinových farmách. Zvířata - obvykle norci, lišky a činčily - jsou jednoznačně týrána a farmy porušují i minimální standardy pro chov. Živí žijí s mrtvými, zvířata mají vykousané hluboké rány do těla - poškozují se buď navzájem nebo sama. Některé záběry ukazují psychicky zubožená zvířata, která bezcílně skáčou uvnitř těsných kotců, jiná jsou zcela apatická. Dalším propadly nohy skrz (zakázané) rošty a nedokážou se pohnout nebo vysvobodit.

Aktivisté jsou připraveni, že se jednotlivé farmy budou bránit popíráním skutečností zachycených na videozáznamech. Proto je na každém tajně pořízeném záznamu i záběr na v ten den aktuální noviny a také na přijímač GPS. Navigační údaje jsou tak přesné (lze zadat a ověřit např. pomocí Map Google), že neukazují pouze obec, ale i konkrétní pozemek či budovu, kde k týrání dochází.

Podívejte se na videoklip obránců zvířat, kterým přibližují problematiku kožešinových farem v Česku:

 

Aktivisté pomocí těchto důkazů chtějí předejít zbytečným dohadům s majiteli farem a současně mají takto doložené záběry sloužit jako podklad k šetření veterinární správy. Kromě toho ale tyto záběry mají ještě dvojí účel: přitáhnout pozornost veřejnosti k existenci kožešinových farem v Česku a přesvědčit ministra zemědělství, aby po vzoru jiných evropských zemí v tuzemsku kožešinové farmy zcela zakázal.

"Jsme přesvědčeni, že utrpení zvířat na českých kožešinových farmách a názor většiny českých občanů již nelze dále přehlížet. V následujících měsících proto vyvineme mimořádné úsilí k tomu, aby se i Česká republika zařadila mezi země, které trápení zvířat kvůli zbytečným módním doplňkům staví mimo zákon. Budeme vytrvale jednat s odpovědnými politiky a ve veřejném prostoru na téma různými způsoby neustále upozorňovat," uvádějí aktivisté na svém webu obranazvirat.cz.

Ministrovi zemědělství Marianovi Jurečkovi (KDU-ČSL) už poslali otevřený dopis, kterým ho upozorňují, že česká veřejnost si podle průzkumů například agentury CVVM existenci kožešinových farem nepřejí. Celých 68 procent oslovených si přeje, aby i Česko přijalo po vzoru 11 evropských zemí takové zákony, které přímo nebo nepřímo všechny zdejší farmy zlikvidují.

V tuzemsku funguje v současné době 12 registrovaných kožešinových farem. V nich je pro kožešinu chováno asi 15 000 zvířat - převážně lišky, norci a činčily, výjimečně i fretky. Aktivisté na webu upozorňují, že několik podobných farem už zaniklo, ostatním se zhoršila ekonomická situace, což má zase dopad na životní podmínky zvířat. Ta jsou držena v příliš malých a nevhodných klecích, které jim neumožňují projevovat jejich přirozené chování.

"To má za následek zranění, onemocnění a různé poruchy chování jako je stereotypie nebo sebepoškozující chování. Zvířata jsou na farmách usmrcována, když jim není ani rok. Norci jsou zabíjeni výfukovými plyny, lišky elektrickým proudem, činčily zlomením vazu," popisuje hororové podmínky chovů Marek Voršilka, předseda sdružení Obránci zvířat.

Toto sdružení na webu popisuje i současný stav u našich evropských sousedů: "Některé evropské země upravily svoje právní předpisy a chov tzv. kožešinových zvířat značně zpřísnily nebo dokonce úplně zakázaly. Úplný zákaz chovu kožešinových zvířat platí ve Velké Británii, Rakousku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Nizozemí, Slovinsku a Makedonii. Nepřímý zákaz zpřísňuje standardy chovu natolik, že ty se stávají nerentabilními a jsou prakticky znemožněny. Platí v Bulharsku a Švýcarsku. V Německu v roce 2016 vstoupí v platnost zpřísněné podmínky chovu kožešinových zvířat, velké množství farem už bylo zavřených, momentálně zůstalo v provozu ještě 9 kožešinových farem. Částečný zákaz platí v Dánsku a Švédsku, kde je zakázaný chov lišek, norci se nadále smí chovat."

Cílem aktivistů je dosáhnout takového zpřísnění zákona a vyhlášek, že bude buď nerentabilní provozovat farmy nebo hodlají docílit přímého zákazu. Odvolávají se na opakované průzkumy veřejného mínění mezi Čechy. Čtyři lidé z pěti jsou přesvědčeni, že se dnešní společnost obejde bez kožešinové módy. Tato čísla jednoznačně ukazují, že existence kožešinových farem je v jasném rozporu s přáním českých občanů a že politici tento vzkaz dlouhodobě přehlížejí," řekl Marek Voršilka.


Tajné záběry z kožešinové farmy v Klopotovicích (okres Prostějov):

Tajné záběry z kožešinové farmy v obci Vítějeves (Pardubický kraj):


Tajné záběry z kožešinové farmy v Křižanovicích (okres Vyškov, Jihomoravský kraj):


Tajné záběry z kožešinové farmyv Syrovicích (okr. Brno-venkov, Jihomor. kraj):


Tajné záběry z kožešinové farmy v Moravských Knínicích (okr. Brno-venkov, Jihomoravský kraj):


Tajné záběry z kožešinové farmy v Jiříkovicích (okr. Brno-venkov, Jihomoravský kraj):


Tajné záběry z kožešinové farmy v Bruzovicích ((okr. Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj):

 

Otevřený dopis ministrovi zemědělství Marianovi Jurečkovi:

Zákaz kožešinových farem v ČR

Typ souboru:pdf

ČTĚTE TAKÉ:

Brutální kuchyně: Česká lovkyně afrických zvířat se pochlubila, jak porcuje a peče lva

Prase Miley Cyrus dost vyrostlo: Z malého zvířátka je pořádná svině!

tn.cz / David Garkisch

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz