Domácí

Liberecká zoo má nový přírůstek, je jím vzácný druh obří činčily

Liberecká zoologická zahrada se může pochlubit novým přírůstkem. Je jím viskača, jihoamerický hlodavec, který je zhruba 20krát větší než její příbuzná činčila.

Hlasové projevy viskači jsou přepestré. Od zvuků nápadně připomínajících lidský smích až po lehce dávivé. "Jedná se o činčilu. Dokonce o největší činčilovitou na světě. Samci mají takové výrazné těžké hlavy a zdobí je dlouhý černý pruh přes celou tlamu," vysvětlila zooložka Dorota Gremlicová.

Zatímco běžná činčila váží do půl kila, tak sameček viskači rovných osm. Do liberecké zahrady přijely viskači ze zoo v Curychu a teprve se zabydlují. V žádné jiné zoo v Česku je nenajdete. A v evropských zahradách jich je také minimum. "Kromě nás je pouze pět dalších chovatelů tohoto druhu," dodala Gremlicová.

Související obsah

​Samečci jsou velmi zvědaví a pracovití. Neustále něco stěhují a přestavují. To samičky, které jsou dvakrát menší, jsou mnohem opatrnější a schované v úkrytu.

Pochutnají si na vrbových proutcích, větvích stromů s kůrou, senu a listové zeleniny mohou dostat jen trošku.  "To jejich tělo je přizpůsobené chudé stravě, která roste v polopouštích," řekla zooložka.

Od samečka se teď očekávají velké výkony. Má dvě samičky, od nichž si zoo slibuje, že brzy vyvedou mladé. 

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz