Armáda

Armáda se o vás dozví úplně všechno! I to, jestli se pomočujete

Armáda se o vás dozví úplně všechno! I to, jestli se pomočujete
Zdroj: TN.cz

Kouříte, pijete alkohol, berete drogy? Tyto informace o vás bude armáda v rámci odvodů brzy vyžadovat. Pokud projde novelizace branného zákona. A nepůjde jen o tyto základní údaje. Chystá se shromažďovat i dost intimní detaily ze života osmnáctiletých dívek a chlapců.

Vedle informací o vašich neřestech bude armáda v třístránkovém dotazníku zjišťovat například také to, jestli a jakými duševními chorobami trpíte, jestli máte problémy při čtení a psaní nebo jestli se v noci pomočujete.
 

Dotazník budou muset vyplnit všichni chlapci a dívky po dovršení osmnácti let věku, a to kvůli plánované novele branného zákona, se kterým přišel ministr obrany Martin Stropnický. Informoval o tom Týden.cz, kterému se podařilo vzor dotazníku od ministerstva získat.

Novela plánuje znovu zavést povinné odvody i v době míru. K tomu právě potřebuje informace o všech dospívajících lidech, a to nejen mužích, ale i ženách. Armáda chce mít zkrátka přehled, kdo by v případě potřeby byl schopen sloužit při obraně země. Získaná data by měla být uložena v archivech krajských velitelství armády.

Související obsah

Pobouřeni novelou jsou ale ochránci osobních údajů, které Stropnický jednoduše obešel. "Návrh zákona jsme připomínkovali, ale původně se měl na občany vztahovat v době ohrožení státu, nikoli v době míru," říká mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů David Pavlát. Jenže ministerstvo poté zákon pozměnilo a už se neobtěžovalo na to ochránce dat upozornit.

Podle Pavláta by k takto vystavěnému zákonu pozitivní stanovisko nezaujali. Je prý v pořádku, že armáda informace shromažďuje, ale to platí pouze ve válečném stavu, nikoli v době míru.

Obavy z úniku a zneužití intimních informací jsou podle ministerstva neopodstatněné. Zůstanou v armádní evidenci a ta je prý rozhodně nebude pouštět někam dál.

Návrh novely prošel minulý týden Legislativní radou vlády a v nejbližší době by jej měl projednat i Sobotkův kabinet. Pak už zamíří do sněmovny.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz