Lékař

Pravda o pitném režimu. Lékaři vyvracejí mýty

Pravda o pitném režimu. Lékaři vyvracejí mýty
2013-10-31_ULICE_REKAPITULACE_OP |

Správný pitný režim je pro naše zdraví velice důležitý. Ideální množství tekutin je přitom u každého individuální.

Správný pitný režim neznamená, že člověk musí vypít tři a více litrů vody, jak se často tvrdí, uvedl portál čas.sk. Rovnice "čím více tekutin, tím lépe" podle lékařů rozhodně neplatí.

Varovným příkladem je běžkyně Kate Moriová, která zkolabovala přímo při maratónu, protože pila tolik tekutin, že jí opuchl mozek. Nyní dělá osvětu, aby to lidé s vodou nepřeháněli.

Související obsah

 "Nefrologové říkají, že se má pít rozumně a adekvátně tomu, v jakých podmínkách člověk žije a jakou fyzickou práci vykonává," řekl portálu hlavní odborník slovenského ministerstva zdravotnictví na nefrologii Martin Demeš.

Nefrolog uvedl, že optimální příjem tekutin na den jsou dva litry s tím, že se počítají i polévky, ovoce nebo káva. Nemělo by to být ale méně. Dostatek tekutin je nezbytný pro správnou funkci ledvin, ty jinak zadržují toxické látky, také to vede k nebezpečnému houstnutí krve, kvůli kterému se nedostatečně okysličují orgány.

  

Potřeba tekutin je ale individuální, záleží na tělesné hmotnosti, věku a pohlaví, složení a množství stravy (obsah vody, soli, bílkovin a kalorií), tělesné aktivitě, teplotě a vlhkosti prostředí včetně proudění vzduchu.

ČTĚTE TAKÉ:

Potraviny dobré pro naše zdraví: K čemu jsou dobré borůvky a k čemu avokádo?

hel, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz