Práce

Stále více Čechů utíká za prací do ciziny! Výdělky se nedají srovnat

Stále více Čechů utíká za prací do ciziny! Výdělky se nedají srovnat
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

S alarmujícím zjištěním přišel Úřad práce České republiky – z Česka utíká pracovní síla! Zatímco v roce 2006 pracovalo v zemích EU, EHP a Švýcarska 54 tisíc Čechů, vloni už jich kvůli práci odjel z Česka dvojnásobek.

Evropský portál pracovní mobility EURES informoval, že vloni vycestovalo do zemí EU, do Norska, na Island, do Lichtenštejnska a do Švýcarska kvůli práci již 110 400 Čechů. Přitom v roce 2006 jich bylo jen 55 600. A to EURES zdaleka neví o všech Češích, kteří odjedou pracovat do ciziny a především neví o Češích, kteří odjedou mimo Evropu. Přitom do USA, Kanady, Austrálie, na Nový Zéland a do Spojených arabských emirátů jich odjíždí další tisíce.

Práci v zahraničí hledají buď přes pracovní agentury, EURES, který volná místa nabízí přímo na svých webových stránkách, nebo přímo na místě. O které profese je největší zájem? Podle EURESu najdou nejsnáze uplatnění profese ve zdravotnictví, gastronomii, službách a technických oborech, především v IT.

"V současné době je velká poptávka po kvalifikovaných řemeslnících, jako jsou elektrikáři, pekaři a truhláři. Zaměstnavatelé také hledají sezónní pracovníky v turistickém ruchu a v zemědělství," vyjmenovává národní koordinátor EURES ČR Miroslav Chytil.

Z Česka utíkají nejen mladí lidé, kteří bez praxe hledají těžko uplatnění na tuzemském pracovním trhu, ale také zkušení pracovníci starší 50 let. I ti patří mezi ohrožené skupiny, protože vzhledem k blížícímu se důchodovému věku hledají hůře zaměstnání. V Evropě je přitom o ně zájem.

Související obsah

"Uchazeči nad 50 let se na evropském trhu práce mohou uplatnit. Záleží samozřejmě na jejich kvalifikaci, jazykových znalostech, zdravotním stavu a ochotě ke změnám," říká EURES poradkyně Radka Vojtíšková z Krajské pobočky ÚP ČR v Pardubicích.

Nejčastěji Češi odjíždějí pracovat do Velké Británie a do Německa. Počet krajanů pracujících v Británii se za osm let zvýšil z 17 400 na více než 37 tisíc. Podobný vývoj zaznamenal EURES také v Německu, kde v roce 2006 pracovalo 12 a půl tisíce Čechů a vloni již téměř 32 tisíc.

Související obsah

Zatímco v Česku mají nárok na minimální mzdu 9 200 korun měsíčně, v Německu ji spolková vláda zavedla letos a to hned ve čtyřnásobné výši oproti ČR. V Německu si pracující Čech  vydělá minimálně 8,5 Eura (320 korun) na hodinu. V Británii si za hodinu vydělá pracující minimálně 6,5 libry (240 korun).

Podobné rozdíly mezi Českou republikou na jedné straně a Velkou Británií a Německem na straně druhé panují i v průměrných výdělcích. Velké srovnání průměrných mezd v zemích EU najdete ZDE.

Naši krajané ale odjíždí za prací i do menších zemí. Ještě předloni pracovalo třeba v Irsku více než deset tisíc Čechů. Podobný počet Čechů pracoval také v Rakousku, kam ale velká část pracovníků denně dojíždí z pohraničních oblastí. Tisíce Čechů pracovaly dokonce na Slovensku. Nelze se jim příliš divit, však také Slovensko v průměrné ceně práce vloni poprvé přeskočilo Českou republiku.

ČTĚTE TAKÉ:

Nechtěla pracovat na Wall Street, tak šla do porna

´Kdo si objedná Vojtka, co opustil ženu?´. Roman Vojtek má strach o práci

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz