Potraviny

Pozor na infekce z potravin: Umírají na ně stovky Čechů!

Pozor na infekce z potravin: Umírají na ně stovky Čechů!
Zdroj: Thinkstockphotos

Střevní infekce způsobená škodlivými bakteriemi, viry a parazity v potravinách mohou způsobit nejen akutní či chronickou chorobu, ale i smrt.

Podle Jarmily Rážové z ministerstva zdravotnictví střevní infekce způsobily v roce 2013 v Česku 247 úmrtí. "Nebezpečné potraviny mohou vést k mnoha zdravotním problémům. Jde o potraviny obsahující škodlivé bakterie, viry, parazity nebo chemické substance, které jsou zodpovědné za více než dvě stě chorob jak akutních, tak chronických, od průjmů až k rakovině,“ řekla Rážová deníku Právo.

Za rok 2013 bylo podle ní zaznamenáno celkem přes 45 tisíc střevních infekčních nákaz. Ty mohou mít velice vážné následky, kupříkladu mohou vést k selhání orgánů nebo až k smrti. Mezi nejčastější příznaky patří žaludeční křeče, zvracení, průjem.

Právě proto byly bezpečné potraviny hlavním tématem úterního Světového dne zdraví. Za posledního půl století se dramaticky změnily procesy, než se potravina dostane ke koncovému uživateli. Kontaminace jídla na jednom konci planety může drasticky ovlivnit zdraví jeho konzumenta na jejím druhém konci.

Související obsah

Bránit se můžete dodržováním hygieny, řádným očištěním potravin a jejich tepelnou úpravou, zejména v případě masa. Omytím potravin typu ovoce a zeleniny, které budete jíst syrové. Jídlo jezte čerstvé a neskladujte ho příliš dlouho v ledničce, při pokojové teplotě se nedoporučuje vařená jídla nechat déle než hodinu.

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz