Vaše téma

Přecházíte chřipku? Trpí srdce i ledviny, říká Věra Adámková

Hostem pořadu Vaše téma byla tentokrát docentka Věra Adámková, specialistka na problematiku kouření a přednostka oddělení preventivní kardiologie v pražském IKEMu. Jaký má názor na zdraví Čechů, a které zlozvyky nám podle ní nejvíce škodí?

Přecházení chřipky je nešvar, kterého se dopustí alespoň v životě každý z nás. Na nás organismus to ale může mít závažný dopad. "Může přicházet teplota, ta je ochranná pro náš organismus - je varovná. Vezmeme si lék proti teplotě, a myslíme si, že jsme zvítězili. Mírná teplota je ale signálem pro tělo: Lehni si, odpočívej! Když přecházením chřipky vyčerpáme naši obranyschopnost, může nastat vážné poškození imunitního systému, které bude mít i vážný dopad ve smyslu poškození životně důležitých orgánů, jako jsou ledviny nebo srdce," říká uznávaná lékařka Věra Adámková. 

Nejzávažnější dopad je zánět srdečního svalu. "Diagnóza zánětu srdce je jedna nejtěžších. Člověk na něj přichází, až když je to poškození velké," řekla odbornice na zdraví moderátorce Kláře Brunclíkové v pořadu Vaše téma.

Zdroj: Jakub Deml

Češi podle paní doktorky konzumují příliš mnoho živočišného tuku, a naopak jim v jídelníčku chybí ovoce. "Ve výživě je velká rezerva. Nešvarem je rovněž přesolování jídel. Doporučená dávka je 5 až 6 gramů za den," dodává.

Pokud se na vaše otázky v pořadu nedostalo, paní Adámková na ně odpoví. Odpovědi najdete zde:

Věra Adámková se narodila v roce 1954 v Praze, kde také promovala na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Má za sebou osmiletou praxi v Nemocnici Na Homolce a téměř pětadvacet let pracuje v pražském IKEMu, kde vede oddělení preventivní kardiologie. Mimo to také přednáší na univerzitách v Praze a Českých Budějovicích.
 

mom, TN.cz, TN.cz

K tématu Vaše téma

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz