Gérard Depardieu

Depardieu prý utekl z Ruska! Před Putinem nebo kvůli penězům?

Depardieu prý utekl z Ruska! Před Putinem nebo kvůli penězům?
Zdroj: Profimedia

Gerard Depardieu zřejmě zanevřel na Rusko. Údajně se sbalil a vrátil zpět do Belgie. S touto zprávou přišel ruský novinář a spisovatel Viktor Šenderovič na Facebooku a hned se sarkasticky vysmál francouzskému herci, Rusku i Putinovi.

Francouzský herec Gerard Depardieu údajně po dvou letech opustil Rusko a vrátil se do Belgie, kde předtím žil. Touto překvapivou zprávu zveřejnil na Facebooku ruský novinář a spisovatel Viktor Šenderovič.

"Gerard Depardieu už nežije v Saransku. Zdrhnul do Belgie. V rozhovoru řekl, že ho jeho krátký pobyt v Rusku znovu přesvědčil, že je Francouz. Říkám vám, že to bude na dlouho," napsal Šenderovič a dodal: "Doufám, že tomuto zvratu v osudu velkého herce se budou federální kanály věnovat tak detailně jako to dělaly v minulosti".

Informace je stará dva dny a ruská média se s ní dosud nepochlubila. Pokud je skutečně pravdivá, není divu. Depardieu se stal v Rusku vítanou celebritou světového formátu. Zřejmě neexistuje umělec jeho formátu, který by se z jakékoli západní země přestěhoval právě do Ruska. Rád se s ním nechával fotografovat i prezident Vladimir Putin.

Sám Depardieu se před dvěma lety, kdy se přestěhoval do Ruska, naprosto rozplýval. "Miluji svou zemi - Rusko. O ruský pas jsem požádal a bylo mi vyhověno. Žít v Rusku je skvělé. (...) Mám moc rád svého prezidenta Vladimíra Putina a on zase mě," napsal Depardieu v otevřeném dopise, který v lednu 2013 přetiskl francouzský deník Le Figaro. Jindy Putina dokonce přirovnal k papeži Janu Pavlu II.

Tehdy herci udělil ruské státní občanství a zároveň předal pas sám prezident Putin. A pochopitelně se u toho nechal natočit i vyfotografovat. Teď by patrně raději, kdyby tyhle záznamy neexistovaly. Depardieu se k němu otočil zády a uprchl s jedovatou poznámkou, že až v Rusku si uvědomil, že je Francouz.

Na sociálních sítích se tomu vysmívají sami Rusové. Pod příspěvkem novináře Viktora Šenderoviče například jeden z diskutujících velmi příhodně cituje francouzského šlechtice markýze de Custine. Ten býval nadšeným obdivovatelem Ruska a dokonce se tam v první polovině devatenáctého století vydal. Na pouhé tři měsíce. Tato zkušenost ho naprosto změnila - vrátil ze zcela zhnusený z čehokoliv ruského.

Markýz de Custine o tom napsal slavnou knihu Dopisy z Ruska s podtitulem Rusko roku 1839. A z ní pochází zmiňovaný citát: "Když vaše děti budou nadávat na Francii, prosím, použijte můj recept a řekněte jim: Jděte do Ruska! Tato cesta je vhodná pro každého Evropana. Každý kdo je obeznámen s Ruskem, žije rád v jakékoli jiné zemi."

Motivy, proč se Depardieu rozhodl opustit Rusko, jsou ale možná stejně přízemní, jako když vrátil francouzský pas a rozhodl se stát Rusem. Depardieu totiž odmítl platit vysoké milionářské daně, které Francie zavedla pro bohaté. Ty dosahují až 75 procent jejich příjmů.

Rusové teď spekulují, že pro útěk a rozprodej svého ruského majetku má herec podobný - finanční - důvod. Hodnota jeho majetku začala s ruskou válkou na Ukrajině a padajícím rublem rychle padat. A to přitom herec v Rusku plánoval velké věci. Chtěl otevřít palírnu a vyrábět ruskou bio-vodku.

Podle ruského novináře Šenderoviče se Gerard Depardieu vrátil do Belgie, kde žil potom, co utekl z Francie a ještě předtím, než se vrhl do náruče prezidenta Putina.

ČTĚTE TAKÉ:

Gérard Depardieu se změnil k nepoznání. Má prsa trojky a nechutné panděro

Vrah Depardieu: Slavný herec zastřelil v Africe dva lvy, potom je jedl

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Gérard Depardieu

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Krátká zpráva

Policie prověřuje lidi okolo prezidenta Zemana

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřuje lidi z okolí prezidenta Miloše Zemana, zda se nedopustili neposkytnutí pomoci a padělání a přisvojení pravomoci úřední osoby. Informaci přinesl portál Aktuálně.cz.

Píše se na Deník.cz