Královéhradecký kraj

Kostelec nad Orlicí: Uprchlíci rozdělili město

V Kostelci nad Orlicí na Královéhradecku někteří místní řeší nepříjemný problém. Stěžují si na hluk a nepořádek, který podle nich v obci způsobují uprchlíci z přilehlého pobytového střediska. Vedení města však o žádném problému neví.

Do redakce TN.cz dorazila stížnost od jednoho z kosteleckých obyvatel na hluk a nepořádek v ulicích. Prý drobná kriminalita v tomto východočeském městě roste a situace mezi starousedlíky a uprchlíky z uprchlického střediska je velmi vyhrocená.

Po příjezdu do Kostelce nad Orlicí na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že by zmiňovaná stížnost byla oprávněná. Ulice jsou čisté a uprchlíci se v ulicích chovají slušně. Alespoň přes den. "To se přijeďte podívat v noci, když jdou z baru, to je bordel," vyvádí nás z omylu hned starší pán.

V uprchlické ubytovně na okraji Kostelce je nyní ubytováno kolem 170 uprchlíků z různých problematických částí světa. Nejčastěji se jedná o utečence z Ukrajiny, střední Afriky nebo arabských zemí. Z jejich domoviny je vyhnala válka nebo tíživá ekonomická situace. "Pochopitelně především ze začátku zde byla averze vůči otevření tohoto zařízení. Postupem let se ale ta nechuť obrousila, protože občané měli strach například ze zvýšení kriminality nebo z nejrůznějších nemocí, což se neprokázalo," vysvětluje vedoucí pobytového střediska Ivana Vyhnálková.

Někteří obyvatelé ale s jejími slovy nesouhlasí. Zvlášť ti, kteří bydlí v těsné blízkosti zařízení. "Hlavně ti ruskojazyční dělají nepořádek. Večer se někde opijou a pak řvou a dovolují si," postěžovala si přes plot mladá paní z domku na dohled od uprchlické ubytovny. "Běžte se zeptat do obchodu, tam vám řeknou…" doporučuje další.

V nedalekém supermarketu si skutečně mimo kameru vyslechneme slova o krádežích, drzosti a nepořádku ze strany uprchlíků. Vedoucí prodejny nás však s vyjádřením musí odkázat na tiskového mluvčího řetězce, ten o specifickém problému jedné pobočky ale nic neví.

A o žádných problémech neví ani starosta města František Kinský: "Za tu dobu co jsem starosta, tedy za posledních půl roku, si nejsem vědom žádných problémů s uprchlíky. Zaslechl jsem, že nějaké stížnosti byly, ale to bylo z druhé ruky, takže jsem to okamžitě prověřil u státní i městské policie a nedostal jsem žádný signál, že by jakýkoliv problém s uprchlíky byl," vysvětluje.

Situace tedy není zcela jasná. Na jednu stranu si lidé stěžují, na stranu druhou žádné krádeže, napadení ani rušení nočního klidu nahlášené nejsou. Nutno také podotknout, že ne zcela všichni obyvatelé Kostelce mají s uprchlíky problém, mnoho lidí z námi oslovených k nim žádné výtky nemají. "Vždycky se najde někdo, komu se to nelíbí, s tím nic neuděláme," shrnuje situaci Ivana Vyhnálková.

Uprchlické pobytové středisko je v Kostelci nad Orlicí v provozu od roku 2001 a je největším ubytovacím střediskem pro uprchlíky v České republice. Zřizovatelem je Ministerstvo vnitra České republiky a na jeho provoz pravidelně přispívá i Evropská unie. Ve volném čase se tu kromě nejrůznějších kreativních dílen mohou klienti učit česky nebo si zasportovat na nově vybudovaném hřišti.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz