Vladimír Růžička

Jestli vzal Růžička úplatek, může to potopit i Slavii! Půjde k soudu

Jestli vzal Růžička úplatek, může to potopit i Slavii! Půjde k soudu
FA_HRANICE_NEMOZNEHO_II-SELF-U053205 |

Nad Vladimírem Růžičkou i hokejovou Slávií se stahují mraky. Vyšla najevo další podivnost - sponzorské peníze vracel Růžička z účtu manželky. Experti navíc varují, že trestní odpovědnost může dopadnout i na hokejový klub.

Vladimír Růžička se přiznal, že v letech 2012 a 2013 přijal dvakrát v hotovosti 250 tisíc korun od Miroslava Palaščáka, otce bývalého hokejisty Slavie. Ten tvrdí, že mu za to tehdejší kouč a manažer klubu nabídl, "že se o kluka postará". Peníze později Růžička vrátil, ale stále není jasné, jestli byl onen půlmilion sponzorským darem, půjčkou nebo úplatkem. Případem se proto bude zabývat i policie.

Deník Blesk dnes zveřejnil výpis z účtu Miroslava Palaščáka a vyvstala další záhada. Podle výpisu byly peníze vráceny z konta vedeného na jméno Evy Růžičkové, manželky kouče Růžičky. To je v rozporu s tím, co tvrdil Růžičkův kamarád a prostředník transakce Jiří Mouček. Ten se totiž v rozhovoru pro Blesk k vrácení peněz sám přihlásil. "Vzal jsem je v keši a vracel jsem je převodem,“ tvrdil.

Jak píše deník, další otázkou je, proč a jak se půl milionu korun dostalo na účet Evy Růžičkové z trezoru, kam Růžička podle svého vyjádření obnosy v hotovosti pokaždé uložil?

Související obsah

Hrozí, že ani Slávie z průšvihu nevyvázne snadno. Upozorňují na to Lidové noviny s odkazem na nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Pokud by se z případu vyklubalo uplácení či podvod, trestněprávní stíhání by hrozilo i klubu. A to přesto, že HC Slavia jakoukoli spojitost důrazně odmítá.

I na hokejový klub totiž dopadá relativně nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Právě tento předpis od roku 2012 připouští, aby policie stíhala za korupční jednání vedle lidí i firmy. "Z videa myslím jasně vyplývá, že se Vladimír Růžička prezentuje jako někdo, kdo má ve Slavii nějakou řídicí roli. Za těchto okolností by tak klubu tento potenciální trestný čin přičíst šlo,“ řekl LN expert na trestní odpovědnost firem Lukáš Bohuslav z katedry trestního práva pražské právnické fakulty.

Trestní odpovědnost Slavie podle něj přichází v úvahu proto, že v roce 2012, kdy mělo dojít k prvnímu předání peněz, byl Růžička v představenstvu klubu. Ve funkci skončil 27. února 2013.

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz