Rakovina

Rakovina: Každého čtvrtého Čecha zabije, co 8 minut, to nový případ!

Rakovina: Každého čtvrtého Čecha zabije, co 8 minut, to nový případ!

Nádorová onemocnění jsou jedněmi z nejčastějších zdravotních problémů v Česku. Podle statistik České onkologické společnosti rakovinou onemocní každý třetí Čech a přibližně každý čtvrtý onkologickému onemocnění podlehne. Podívejte se na další statistiky.

Podle posledních uveřejněných dat České onkologické společnosti onemocní ročně rakovinou v Česku přes 83 tisíc lidí, kteří přibudou k více než 400 tisícům lidí, kteří již nádorové onemocnění diagnostikované mají. Ročně na onkologické nemoci umírá přes 27 tisíc Čechů, statisticky tedy umírá jeden pacient každých 20 minut. To naši republiku posunuje z hlediska úmrtnosti na rakovinu na smutná přední místa v Evropě.

Statistika nových pacientů také není nikterak pozitivní. Nový onkologický pacient přibude v ČR každých cca 8 minut a počet diagnóz stále narůstá. Určitý nárůst sice lze přičíst včasné a vyvíjející se diagnostice, nicméně v porovnání se Západem máme stále ještě co dohánět.

Související obsah

  

"V České republice je přes významné pokroky v přežití onkologických pacientů v posledních letech stále velký prostor pro zlepšení. Odhadované pětileté přežití u vybraných onkologických onemocnění je v ČR nižší, než je průměr zemí OECD, naopak úmrtnost je celkově nadprůměrná, což je rovněž důsledkem vysokého počtu nádorových onemocnění v populaci a jejich relativně pozdní diagnostiky," píše ve své zprávě Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR.

Onkologové přičítají horší výsledek Česka právě hlavně pozdní diagnóze, kdy lidé velmi často otálejí s návštěvou lékaře. Pomoci jim přitom velmi často může už jejich praktický lékař, který je pošle k odborníkovi. Lékaři se také shodují, že včasná diagnóza má naprosto zásadní vliv na pozdější léčbu.

Chcete se zeptat na téma související s rakovinou? Zajímá vás, jakou roli u rakoviny hraje dědičnost? Chcete vědět, jak bude vypadat vyšetření, na které se chystáte? Hostem dnešního pořadu Vaše téma bude MUDr. Kateřina Kubáčková, jedna z předních českých onkoložek z Radioterapeuticko-onkologického oddělení FN Motol. Je zástupcem ČR ve Výboru expertů evropského společenství pro vzácná onemocnění. Začínáme již v 17:30 na TN.cz a dotazy můžete pokládat už teď ZDE.

ČTĚTE TAKÉ:

Tohle nejezte! 6 potravin, které způsobují rakovinu

Láďa Kerndl: Sebevražda! Rakovina ho skoro připravila o život

Rakovina hrozí téměř každému, která je nejhorší a jak ji poznat?
Nebezpečný orální sex! Hrozí při něm rakovina?
Rakovina děložního čípku? Braň se!
RECEPT na zázračný koktejl proti rakovině

jox, TN.cz

K tématu Rakovina

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz