Domácí

Pěstounka o osvojených dětech: Šla bych do toho znovu

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes představilo kampaň s názvem Právo na dětství. Ta má zvýšit povědomí veřejnosti o problematice ohrožených dětí a zvýšit zájem o náhradní rodinnou péči.

Cílem kampaně je také podnítit celospolečenskou diskusi na toto téma a zapojit do systémových změn odbornou i laickou veřejnost. Aktivity v rámci kampaně budou probíhat od května do konce října 2015, na tiskové konferenci v Praze je mimo jiné představila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Tiskové konference se zúčastnila také pedagožka a pěstounka Šárka Šimšová. Ta má s pěstounskou péčí bohaté zkušenosti, o které se s námi podělila. S manželem mají v poručnické péči přijaté dvě děti, které předtím poznala v dětském domově, kde pracovala.

"Samozřejmě to nese i těžké okamžiky, ale šla bych do toho znovu," svěřila se nám Šárka Šimšová hned zkraje. Zdůrazňuje, že její obrovskou výhodou bylo, že děti už znala z dětského domova. "Obdivuji ty pěstouny, kteří si berou děti a neznají je dopředu. Klobouk dolů před všemi, kteří ty děti přebírají takzvaně papírově, dostanou složku a musí se rozhodnout," dodává.

A co radí paní Šimšová případným zájemcům o pěstounskou péči? "Určitě bych doporučila všem projít přípravami, nesnažit se tomu vyhnout, protože vás určitě překvapí, že ty děti jsou jiné. Mají své odžité zkušenosti, které se nedají ignorovat a je třeba se s tím naučit pracovat," radí.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz