Miloš Zeman

Zeman v Polsku navštívil místo, kde začala druhá světová válka

Zeman v Polsku navštívil místo, kde začala druhá světová válka
Zdroj: profimedia.cz

Desítka vysokých politických představitelů v čele s polským prezidentem Bronislawem Komorowským a českým prezidentem Milošem Zemanem se v noci na dnešek podle polských médií zúčastnili pietního aktu na gdaňském poloostrově Westerplatte.

Zde v roce 1939 padly během útoku nacistického Německa a Polsko první výstřely druhé světové války. Baltský poloostrov Westerplatte považuje Polsko za symbol svého vzdoru proti nacistické invazi, která oficiálně začala 1. září 1939 časně ráno palbou německé bitevní lodě Schleswig-Holstein na tamní vojenské zařízení. Jeho posádka poloostrov sedm dní proti značné nacistické přesile bránila.

Tato a další akce v Polsku se konaly u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Komorowski připomněl, že pro Poláky znamenal mír konec německé okupace, posunutí hranic země na západ a také polohu na špatné straně železné opony mezi komunistickým Východem a demokratickým Západem.

V projevu na Westerplatte Komorowski také vyčetl Rusku, aniž by ho jmenoval, že použil síly ke změně hranic sousedního státu, což se podle něj nedělo v Evropě od roku 1945. "Válka, která pokračuje na Ukrajině nám neumožňuje zapomenout, že jsou v Evropě ještě síly, které připomínají ta nejtemnější období evropské historie 20. století. Tyto síly se drží logiky oblastí vlivu a snaží se udržet své sousedy jako závislé vazaly," řekl Komorowski.

Varšava se rozhodla pořádat vlastní oslavy konce války bez ohledu na to, že počínaje dneškem se podobné mezinárodní oslavy konají v Moskvě. Vznikla tím politická roztržka mezi Polskem a Ruskem. Polský prezident tento týden v jednom z rozhovorů prohlásil, že 2. světová válka východní Evropě nepřinesla svobodu, protože se tamní státy "musely proti své vůli podrobit" Sovětskému svazu.

Půlnočnímu pietnímu aktu na Westerplatte předcházela konference s historiky v severopolském Gdaňsku, které se vedle Komorowského a Zemana zúčastnil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Prohlásil, že Evropská unie a Organizace spojených národů vznikly v reakci na tragédie druhé světové války, aby se válečné hrůzy již nikdy nemohly opakovat. Stejný názor vyslovil ukrajinský prezident Petro Porošenko, který zároveň varoval před obdobným válečným konfliktem.

"Musíme mít ponaučení z historie na paměti i v 21. století, kdy se má země stala obětí agrese. Kupodivu jsme svědky pokusů o ústupky agresorovi. Ukrajina plně respektuje dohody z Minsku, ale útočník na Donbase dále stupňuje svou činnost," řekl Porošenko o vyhrocené situaci na východní Ukrajině.

Na vzpomínkové akce v Polsku spolu se Zemanem přijeli například prezidenti Litvy, Estonska či Bulharska, Slovensko zastupoval premiér Robert Fico.

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Miloš Zeman

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz