Koronavirus

U finančáku hoří svíčky za zesnulého šéfa, úřad tají počet nakažených

Před Finančním úřadem na Praze 10 vyrostlo pietní místo, lidé vzpomínají na zesnulého ředitele J. M., který podle rodiny podlehl zdravotním komplikacím spojeným s nákazou koronavirem. Generální finanční ředitelství příčinu smrti údajně nezná, komentovat nechtěji ani počty dalších nakažených. Podle zdroje z úřadu je v současnosti 11 nakažených.

Středeční úmrtí ředitele Finančního úřadu pro Prahu 10 vyvolalo řadu diskuzí a spekulací. Řešilo se především, jestli se neštěstí nedalo předejít. Ředitel se totiž měl snažit úřad po prvním případu nákazy koronavirem mezi zaměstnanci uzavřít, vedení však jeho snahy nemělo podpořit. Tyto informace zveřejnil novinář Jan Tuna, který je v blízkém kontaktu s rodinou zemřelého. Kusé informace poskytované k celému pak posilují obavy, zda je návštěva budovy pro veřejnost bezpečná.

Před úřadem ve čtvrtek vzniklo improvizované pietní místo, lidé tam jako připomínku začali nosit svíčky a květiny. "Rodině pana ředitele, všem pozůstalým a kolegům vyjadřuji nejhlubší soustrast,“ kondolovala i ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová.

  

O příčině smrti nemá ředitelství údajně konkrétní informace, komentovat odmítlo i celkový počet nakažených zaměstnanců. Spokojilo se s vydanou informací, že ve chvíli, kdy 8. března onemocněla první pracovnice úřadu, byly ve spolupráci s hygienickou stanicí všechny rizikové kontakty přesunuty do domácí karantény.

Zdroj TN.cz přímo z úřadu však přichází s konkrétnějšími čísly. "Mělo by být 11 nakažených a nyní tedy jedno úmrtí. Dalších 25 lidí zůstává v karanténě. O stavu nakažených žádné zprávy nemáme, protože na vše platí striktní informační embargo. Kdo mohl, si vzal nemocenskou nebo dovolenou," říká.

Související obsah

První potvrzenými případy byly podle zdroje zaměstnankyně daňového oddělení, kam běžně chodí návštěvníci. Tyto informace jsou v rozporu s tvrzením ředitelství, že k žádnému kontaktu nemocných s veřejností dojít nemohlo. Možnost ohrožení veřejnosti by také vysvětlovalo, proč se zesnulý ředitel snažil údajně úřad zavřít, jak tvrdí Tuna.

"Ředitel se snažil ochránit své lidi a veřejnost. Chtěl úřad uzavřít, a tak ve středu 11.3. na dveře umístil ceduli, že je z provozních důvodů zavřeno. Na pokyn z vyšších míst ale musela být informace odstraněno a budova se otevřela," napsal na svůj facebook Jan Tuna, který zveřejnění svého statusu konzultoval i s členy rodiny zesnulého muže.

Související obsah

Generální finanční ředitelství však o jakékoli odpovědnosti odmítá mluvit, zdůrazňuje, že o přímé souvislosti úmrtí ředitele s nemocí Covid-19 nemá Finanční správa v tuto chvíli žádné informace a odmítá tak jakékoliv spekulace.

Veřejnost pak uklidňuje, že ještě před potvrzením koronaviru, byla na všech pracovištích přijata hygienická opatření. "Nadále s ohledem na dynamický vývoj platí výzva, aby poplatníci v maximální míře využívali dálkové formy komunikace se správcem daně a dbali všech preventivních opatření," radí tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.

Zdroj TN.cz, jenž si nepřál být jmenován, pak popisuje opatření v praxi. "Pracovní dobu rozšířili na deset hodin denně, ale upravili ji tak, že 2 dny se chodí do práce a 2 dny je placené volno. Úřad tak běží na dva separované týmy, aby byl schopný dál fungovat a zaměstnanci se nepotkávali v plném stavu. Každý dostal tři látkové roušky a dezinfekční gel, to je vše," popsal pracovní režim na úřadě. 


kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz