Liberland

Oslovovali mě "pane prezidente", říká zadržený šéf Liberlandu

Chorvatská policie v sobotu zadržela Víta Jedličku, samozvaného prezidenta státu Liberland. Jedlička před měsícem vyhlásil stát na sporném území v meandru, nebo-li zákrutu řeky Dunaje na pomezí Chorvatska a Srbska. V cele předběžného zadržení strávili Jedlička a jeho chorvatský tlumočník 12 hodin a v neděli s nimi proběhl soud.

Sobotní cesta do Liberlandu se zastávkou v chorvatské obci Zmajevac skončila pro samozvaného prezidenta Víta Jedličku v chorvatské policejní cele. Ozbrojené policejní hlídky ho zadržely na hranicích se Srbskem.

"Českého občana ve věku jednatřiceti let jsme zadrželi, když se pokoušel překročit státní hranice mezi Chorvatskem a Srbskem mimo hraniční přechod. Hrozí mu za to pokuta," uvedl policejní Vlado Krznaric. Jedlička by mohl zaplatit až 10 tisíc. "Bylo to příjemné. Chorvatská policie mě oslovovala pane prezidente," usmíval se Jedlička.

V neděli dopoledne byl Jedlička u soudu a na kauci necelých pět tisíc korun propuštěn. Až další soud má rozhodnout, jestli překročením hranic porušil zákon. Každopádně policie obou zemí je v pohotovosti. Do Liberlandu totiž proudí stovky lidí.

"Bylo jich asi 300. Dokonce i ten soudce říkal, že jeho děti je minulý týden překročily a šly se tam podívat," uvedl Jedlička.

Se zadržením chorvatskou policií má stejnou, jen týden starou, zkušenost i Pavel Pešan. Spolu s jeho třemi kolegy na hranici Liberlandu ho tamní policisté pokutovali. Prý je svlékli do půl těla, zabavili vlajku Liberlandu a před vězením je zachránilo zaplacení vysoké pokuty.

Související obsah

Liberland vyhlásil Vít Jedlička před měsícem. Podle něj na to má právo, ani Chorvatsko ani Srbsko prý o území o sedmi kilometrech čtverečních nejevilo zájem. Tok Dunaje se tam totiž posunul východně do Srbska a to, pouze lodí přístupné území za řekou nechtělo.

Chorvatské ministerstvo Liberland považovalo za vtip, jenže po pouhém týdnu jeho existence se o občanství přihlásily statisíce lidí. "Řekli mi, že pokud to bude o lásce a svobodě, tak s tím nebude mít chorvatská strana problém," uvedl Jedlička.

Nicméně meandr, na kterém Jedlička vyhlásil Lieberland není podle srbských a chorvatských úřadů, není území nikoho, ale oba státy si na něj dělají nárok. Je to totiž místo, kde změnil Dunaj tok a právě řeka tvoří hranici mezi oběma státy.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Prezident všem pro legraci: Takto Češi parodují Zemana v moři

V moři u Chorvatska se našel vrak! Jaké tajemství skrývá?

Zakladatel státu Liberland byl Chorvaty pasován na osla. Ostuda České republiky?

TN.cz / TV Nova / hmr / Filip Pultar,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Liberland

Důležité Události

Píše se na Deník.cz