Liberland

Liberlanďané mají utrum! Srbové a Chorvaté je tam nepustí

Liberlanďané mají utrum! Srbové a Chorvaté je tam nepustí
Zdroj: facebook.com

Vít Jedlička, který před necelým měsícem vyhlásil nový stát Liberland na území "nikoho" mezi Srbskem a Chrovatskem, má problémy! Srbská a chorvatská policie mu totiž blokuje vstup do "nového státu". Obě země totiž tvrdí, že to není území nikoho, ale oba státy si ho nárokují.

Liberland je obklíčen srbskou a chorvatskou policií! Ti nechtějí do nového státu, který před necelým měsícem vyhlásil Čech Vít Jedlička, nikoho pustit. Ačkoliv prezident Liberlandu tvrdí, že nový stát vyhlásil na území nikoho, Srbové a Chorvaté mají jiný názor. Na území o rozloze 7 kilometrů čtverečních si totiž dělají nárok oba státy, je totiž místo, kde změnil Dunaj tok a právě řeka tvoří hranici mezi oběma státy.

Chorvatská strana dokonce do hlídání Liberlandu nasadila i čluny, které stráží Dunaj. "Policie dělá svou práci snad ještě lépe, než se dalo čekat," cituje Jedličku AP. "Dokonce i lidé, kteří nám chtěli dát lodě, byli prohledáni a bylo jim řečeno, že dávat nám lodě není dovoleno. Ale my se jen tak nedáme. Budeme se pokoušet dál," dodal.

Svobodnou republiku Liberland založil Vít Jedlička 13. dubna letošního roku. Rozloha je 7 kilometrů čtvereční a úředními jazyky jsou čeština a angličtina. Heslem nové republiky je "Žít a nechat žít". Jedlička by rád na v lesích, kde je jen jedna opuštěná a zchátralá lovecká chata, vybudoval ministát, který by měl být daňovým rájem.

Související obsah

S osidlováním Liberlandu chtěl Jedlička už tento týden, ale jeho záměr mu zmařila chorvatská a srbská policie. Chorvatští a srbští odborníci považují Jedličkův pokus o založení nového státu z hlediska mezinárodního práva za neudržitelný.

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Liberland

Důležité Události

Píše se na Deník.cz