Antikoncepce

Nebezpečná pilulka: Tuhle krásku (21) zabila antikoncepce

Nebezpečná pilulka: Tuhle krásku (21) zabila antikoncepce
Zdroj: Facebook/ Thinkstock

Velká tragédie postihla rodinu jednu britskou rodinu. Teprve jednadvacetiletá dívka Fallan Kureková zemřela na plicní embolii. Její rodiče tvrdí, že jim lékaři řekli, že embolii způsobila hormonální antikoncepce.

Praktický lékař předepsal jednadvacetileté Fallan antikoncepci kvůli úpravě cyklu. U mladé dívky se záhy objevily zdravotní problémy. Fallan nemohla popadnout dech a stěžovala si na bolesti hrudníku a nohou. Dívku dokonce postihl záchvat úzkosti. Rodiče ji vzali do nemocnice, ale lékaři ji propustili.

"Řekli nám, že všechno bude v pořádku, že si jen pohmoždila hrudník," vzpomíná matka Julia. "Řekli nám, ať jde domů a vezme si ibuprofen a paracetamol. Pokud příznaky přetrvají, ať navštíví praktického lékaře. Tak jsme tomu moc nevěnovali pozornost. Cítila drobnou bolest, ale moc ji to neobtěžovalo."

Vše se zhoršilo za čtyři dny. Rodiče Julia a Brian šli Fallan vzbudit a zkontrolovat, jak se dívka cítí: "Řekla, že se cítí lépe, ale když se posadila na postel, zase začala mít problémy s dechem," vzpomíná otec Brian. "Vzala si antikoncepci, zvedla se a šla po schodech dolů. Ale když byla uprostřed schodiště, tak zkolabovala. Já jsem ji dole akorát chytil do náručí."

Když přijeli záchranáři, byla Fallan ještě při vědomí, ale záhy přestala dýchat. Po převozu do nemocnice jí lékaři museli napojit na ventilátor.

"Když ji ošetřovali, tak si někdo přišel se mnou promluvit," řekla listu Birmingham Mail matka Julia. "Ptali se, jestli máme v rodině nějaké problémy se srdcem či zda Fallan brala drogy. Oboje jsem rezolutně vyloučila. Pak se zeptali: ´A bere antikoncepci?´ Řekla jsem ´Ano, je to důležité?´ A on řekl: ´Už víme, co jí je´ a odešel."

Rentgen odhalil, že Fallan měla velkou sraženinu na plicích, což způsobilo, že pravá strana srdce se zanítila. Pak ji vystřelil nahoru krevní tlak a tep. Lékaři bohužel zjistili, že Fallan je klinicky mrtvá. Její mozek neměl před převozem do nemocnice dostatek kyslíku. Po odpojení od ventilátoru dívka zemřela.


Související obsah

Rodina se teď snaží upozornit na nebezpečí hormonální antikoncepce veřejnost: "Brala to jen proto, aby si upravila cyklus. Nemůžu uvěřit, že ta pilulka může udělat tohle. Měli by to psát na krabičku, že to může zabíjet, a do příbalového letáku. Brala to jen 25 dní," řekla zdrcená matka.

Fallan pracovala jako pedagogická asistentka pro děti s poruchami učení. Rodina ji popisuje jako přátelskou, veselou a hodnou dívku, která měla celý živo před sebou.
Přesnou příčinu smrti ještě musí potvrdit soudní znalec.

Související obsah

Zástupce britského úřadu pro kontrolu a regulaci léčiv ale trvá na tom, že hormonální antikoncepce je nadále bezpečná a ženy by se neměly bát ji používat. Společnost Gedeon Ritcher, výrobce inkriminované antikoncepce Rigevidon, se odmítla vyjádřit.
 

ČTĚTE VÍCE:

Hormonální antikoncepce může zkreslit výběr partnera

Dívka (22) použila bramboru jako antikoncepci. Vyklíčila v ní!

Hormonální antikoncepce může zkreslit výběr partnera

Antikoncepce v historii? Ženy věřily, že stačí kýchnout si!

Krevní sraženina v mozku: Antikoncepce málem zabila osmnáctiletou dívku!

Dojaté miminko pláče úplně jako dospělý člověk! Podívejte se na VIDEO

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz