Imunoterapie

PRŮLOM!? Lékaři mají nový způsob léčby rakoviny! Je šetrný

PRŮLOM!? Lékaři mají nový způsob léčby rakoviny! Je šetrný
Zdroj: Profimedia

Lékaři a vědci s nadějí hledí na novou možnost léčby rakoviny - imunoterapii. Mluví o ní jako o revoluci. Podle nich je to průlom v boji proti této zákeřné nemoci, a to od doby, co začali pacienty léčit chemoterapií.

Imunoterapie "učí" tělo, aby útočilo jen na rakovinné buňky a ničilo nádory. Podle vědců by dokonce mohla do pěti let nahradit chemoterapii. Imunoterapie je podle nejnovějších studií účinná zejména v boji s rakovinou kůže a plic.

Pozitivní výsledky byly ale i pacientů, kteří trpěli onemocněním ledvin, močového měchýře nebo měli rakovinu krku. Vyplývá to z výsledků několika klíčových studií, prezentovaných na konferenci Americké společnosti klinické onkologie v Chicagu. Imunoterapie zahrnuje léčebné postupy, využívající přirozené imunitní mechanismy organismu k aktivování protinádorové aktivity. Pacientovi se podávají vakcíny s protilátkami nebo aktivovanými bílými krvinkami.

Nejnovější pokusy ukazují, že nová léčba dokáže zahubit rakovinné buňky u pacientů, u kterých se očekávalo, že budou žít pouze několik měsíců. Nyní dokonce vedou normální život. Nová léčba by podle předpokladů mohla zachránit životy desítky tisíc pacientů.

Související obsah

"Důkazy naznačují, že jsme na začátku zcela nové éry léčby rakoviny. Není to sice pro každý typ rakoviny, ale pro některé z těch, s nimiž bojujeme nejvíce," řekl pro deník Daily Mail profesor Peter Johnson, ředitel Cancer Research ve Velké Británii. Imunoterapie by měla být výrazně menší zátěží pro lidský organismus než chemoterapie.

Související obsah

Chemoterapie nebyla běžně využívána u pacientů s rakovinou až do šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Léčba chemoterapií totiž způsobuje extrémní únavu, nevolnost a vypadávání vlasů. Pacienti, kteří ji prodělají, jsou navíc náchylnější k infekcím, což znamená, že ji mnoho pacientů ukončí předčasně, i když by mohla prodloužit jejich životy.

ČTĚTE TAKÉ:

FOTO: Ukázala prsa jako varování. Rakovina se projevila jen touto nepatrnou skvrnou

Pozor na rychlé občerstvení: Už po dvou týdnech zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva!

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz