Decibely

STUDIE: Chcete zhubnout? Zkuste TICHO! Hluk kazí figuru i zdraví

STUDIE: Chcete zhubnout? Zkuste TICHO! Hluk kazí figuru i zdraví
Zdroj: isifa.com

Měli by lidé, kteří se snaží zhubnout, počítat decibely se stejnou samozřejmostí jako kalorie? Podle nejnovější studie ano. Hluk totiž podle ní může způsobovat přibírání na váze a další zdravotní obtíže.

Stále větší počet odborníků má za to, že hluk, který nás obkopuje v současné moderní společnosti, má na lidský organismus ničivější dopad, než jsme se dosud domnívali. Zdaleka jím netrpí jenom naše ušní ústrojí. 

Pokud jste dlouhodobě vystaveni hluku, existuje vyšší pravděpodobnost, že bude mít vysoký krevní tlak, postihne vás srdeční onemocnění nebo dokonce mrtvice. Pravděpodobně budete mít navíc i nadváhu. 

Už v dánské studii z roku 2011, zveřejněné v časopisu European Heart Journal, se píše, že každé zvýšení limitů hluku o deset decibelů na frekventovaných silnicích a dálnicích, přináší lidem, kteří v jejich okolí žijí, o čtvrtinu vyšší riziko onemocnění cévní mozkovou příhodou, a to zejména u osob starších 65 let.

Související obsah

V roce 2013 vědci z Imperial College a King’s College v Londýně zjistili, že lidé, kteří žili v blízkosti letiště Heathrow, byli vystaveni i většímu riziku, že budou hospitalizováni nebo zemřou předčasně. A minulý týden výzkumníci z prestižního švédského Institutu Karolinska publikovali studii, která odhalila spojitost mezi životem v hlučném prostředí a obezitou.

Související obsah

Hluk je zkrátka stresor. "Jsme naprogramováni tak, abychom reagovali na hluk, a to zejména v případě, že představuje hrozbu - a když jsme ve stresu, tělo vylučuje hormony, které ho vybičují k rychlé reakci, včetně hormonu kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu," řekl pro deník Daily Mail profesor Stephen Stansfeld z Londýnské univerzity a dodal: "Tyto hormony ale také zvyšují srdeční frekvenci, krevní tlak a nutí tělo, aby si dělalo nouzové tukové zásoby." Proto jedinec tloustne. 

Už tedy zřejmě neplatí jen rčení, že ticho léčí, ale nově se díky němu i hubne, nebo alespoň nepřibírá. 

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz