Bydlení

Bytovky a paneláky potřebují rekonstrukci! Jak řešit finance?

Bytovky a paneláky potřebují rekonstrukci! Jak řešit finance?
Zateplování. Ilusrační foto Zdroj: Mediafax

Velká část bytových domů v Česku nutně potřebuje buď celkovou rekonstrukci nebo alespoň opravu nějaké části. Často ale na ní nemá dostatečnou hotovost. I to ale nemusí být překážkou.

Více než polovina Čechů žije v bytových domech, které se často nachází v nevyhovujícím technickém stavu a nutně potřebují zrekonstruovat. Rekonstrukce ale mohou být velmi nákladné a bytovým družstvům (BD) či společenstvím vlastníků jednotek (SVJ) na ně peníze z fondu oprav často nemusí stačit.

Respondenti průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny nejčastěji uváděli, že úpravu by potřebovaly společné prostory (45 procent) a společné místnosti (43 procent). Na třetím místě potřebnosti je zlepšení zabezpečení, např. kamerový systém, čipové karty nebo chytré zámky (41 procent). Více než třetina respondentů vidí jako nutnou rekonstrukci výměnu rozvodů vody, elektřiny nebo plynu.Když finance nestačí

Problém ale může nastat s financováním těchto rekonstrukcí. Část z nich mohou BD a SVJ provést za částku pohybující se v řádu desítek až stovek tisíc korun (např. rekonstrukce vstupních prostor). Jsou mezi nimi ale i takové, na které je třeba vynaložit mnohem víc. Právě na tyto opravy však často chybí ve fondu oprav prostředky.

"Typickým případem tohoto typu rekonstrukcí je kvalitní zateplení pláště a střechy. Přes poměrně vysokou počáteční investici domy ve střednědobém horizontu uspoří 25-40 procent nákladů za vytápění. Celá investice se jim obvykle navrátí do deseti let,“ říká Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.Přestože bytové domy hospodaří v drtivé většině se ziskem, rekonstrukci domu financovalo z fondu oprav pouze 52 procent z nich. Zbývající BD a SVJ si našla jiný zdroj prostředků. Nejčastěji to byl úvěr hypotéčního typu, který zvolilo 19 procent respondentů, potom úvěr ze stavebního spoření, kterým rekonstrukce financovalo 11 procent respondentů. Jiným způsobem rekonstrukci financovalo 18 procent respondentů.

Související obsah

"Srovnání podmínek úvěrů před jeho využitím by pro bytová družstva nebo společenství vlastníků mělo být samozřejmostí. Vhodně zvolená varianta může ve výsledku ušetřit i několik desítek tisíc korun,“ upozorňuje Jonášová.Na co by si měla dát BD a SVJ před sjednáním úvěru pozor

Pro BD a SVJ v dnešní době není problém si v případě nedostatku vlastních zdrojů peníze vypůjčit. Před sjednáním úvěru je však vhodné myslet na několik pravidel. BD a SVJ by si měla předně co nejpřesněji vykalkulovat předpokládané náklady na rekonstrukci a uspořádat pečlivé výběrové řízení na vykonavatele rekonstrukce. Je třeba mít na mysli i to, že nejlevnější nabídka vždy nemusí znamenat tu nejlepší – může se totiž stát, že je rozpočet zdánlivě nejvýhodnější nabídky spočítán nepřesně a vícenáklady pak konečnou cenu rekonstrukce významně navýší.

"Jednotlivé nabídky je vhodné konzultovat s odborníkem a proti významným vícenákladům se pojistit i ve smlouvě. Úvěr jednoznačně doporučujeme uzavřít až ve chvíli, kdy sjednavatel co nejpřesněji ví, jaké prostředky budou na rekonstrukci potřeba. Ukvapeným a nepřesným uzavřením smlouvy totiž riskuje, že mu úvěr na úplné pokrytí nákladů nebude stačit,“ radí Dagmar Jonášová.

vrl, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz