Banány

V banánech našli nejjedovatějšího pavouka světa! Obchod uzavřeli

Rodinu pořádně vyděsil pavoučí kokon palovčíka brazilského, což je nejnebezpečnější pavouk na světě. Ten byl v banánech, které si přivezli z obchodu domů. Naštěstí se nikomu nic nestalo, protože jed palovčíka dokáže člověka zabít za dvě hodiny!

Supermarket Aldi v britském Hinckley museli uzavřít. Právě z tohoto obchodu pocházeli banány, v nichž rodina objevila kokon s vajíčky palovčíka brazilského. Když hnízdo objevili v trsu, okamžitě utekli z domu a zalarmovali policii, píše britský Mirror.

Palovčík brazilský je totiž nejnebezpečnější pavouk na světě, jeho jed dokáže dospělého člověka zabít za dvě hodiny!

Odborníci prohledali dům rodiny, která pavoučí kokon objevila, ale nikde nenašli dospělého palovčíka. Kvůli tomu byl uzavřen i obchod, kde banány koupili. Jenže ani tam ho nenašli. Otázkou je, kam nebezpečný pavouk zmizel. Mluvčí řetězce Aldi však ujišťuje, že v supermarketu se lidé ničeho bát nemusí. "Bezpečnost je na prvním místě," řekl.

Podobné riziko bohužel nelze vyloučit nikdy a nikde. Tedy ani v Česku. Před nedávnem to potvrdil i Václav Koukolíček z tiskového oddělení českého řetězce Tesco. "Stává se to. Zhruba tak jednou za pět let. Ty banány se vozí přímo z plantáží, kde se i balí. Opatření proti takovým situacím máme celou řadu, ale ten pavouk je živý organismus. Skrývá se a utíká, takže ho nemusíte vždy odhalit," řekl Václav Koukolíček.

Palovčík brazilský - osminohá smrt

Druhů pavouků, které si lidé mohou společně s banány přinést domů, je více, ale palovčík brazilský patří mezi ty nejčastější. Ne nadarmo se mu říká "banánový pavouk". Překlad jeho řeckého jména Phoneutria zní ale podstatně hrozivěji - "vražednice". Jde o jihoamerického pavouka, který se před pěti lety dostal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejjedovatější pavouk světa.

Související obsah

Jako by nestačilo, že jed palovčíka brazilského je nejsilnějším existujícím neurotoxinem, je tenhle druh pavouka navíc dost agresivní. Útočí podobně jako slíďáci, kořist pronásleduje a pak se jí skokem zmocní a ochromí ji kousnutím. Jsou známy případy, že po kousnutí tímto pavoukem zemřeli i lidé, kterým byl podán protijed. A to poměrně nepříjemnou smrtí - ochrnutím dýchacích svalů a zadušením. I ten, kdo nezemře, musí počítat s několikadenními nesmírně silnými bolestmi.

Pro muže má palovčík brazilský ještě jedno nepříjemné překvapení. Jeho kousnutí způsobuje tzv. priapismus, tedy dlouhoutrvající (až několik dnů) bolestivou erekci, po níž může následovat i trvalá impotence.

Nejjednodušší ochranou před podobným překvapením je důkladně si prohlédnout banány, které kupujeme. A to raději ještě v obchodě, než si je odneseme domů.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Vyděsí vás k smrti. Z výstřihu ženy vylezlo něco strašlivého

Děsivá skrytá kamera: Obří zmutovaný pavouk útočí na vyděšené lidi

TN.cz / hmr / gar,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz