Pavouk

Smrtící pavouci z banánů jsou i v Česku! FOTO jako důkaz

Smrtící pavouci v banánech patrně doputovali i do Česka. Dokládá to fotografie čtenářky, která banány koupila ve Vsetíně. Zřejmě půjde o stejný druh, jaký se v banánech dostal i do Velké Británie - palovčíka brazilského, který je nejjedovatějším pavoukem světa a dokáže jedním kousnutím zabít i člověka.

O případu ve Velké Británii jsme vás informovali včera. Rodina si tam nakoupila v plastovém sáčku zabalený trs banánů a odvezla ho domů. Teprve následující den ho otevřela žena, která chtěla dát banán šestileté dceři. Naštěstí si všimla podivného pavoučího kokonu, který se navíc začínal otevírat. Více se dočtete ZDE: Banány z Teska skrývaly hnízdo smrtelně jedovatých pavouků!

Žena věděla o riziku pavouků v banánech a znala i mimořádně jedovatého palovčíka brazilského (více o něm v textu níže). Trs s banány proto dala do krabice a tu vložila do mrazáku. Pavouky tak zabila a později ověřila své podezření, že šlo skutečně o palovčíka brazilského. Žena se zachovala duchapřítomně a zřejmě zachránila život sobě i dceři. Kromě toho ochránila rodinu od dalších trablů.

Zdroj: SWNS

Skoro přesně rok starý případ, rovněž z Anglie, se sice taky obešel beze ztrát na životech, ale čtyřčlenná rodina musela před hnízdem pavouků v banánech v hrůze uprchnout pryč. Domů se mohli vrátit až po několika dnech, po důkladné dezinsekci celé domácnosti. O tomto případu více ZDE: Dům zaplavili jedovatí pavouci z banánu, rodiče s dětmi museli utéct

Pavoučí imigranti ve Vsetíně

Redakce TN.cz dnes získala od čtenářky fotografii jako důkaz toho, že se tito pavouci mohou v banánech dostat i do Česka. Objevila podobný kokon (viz foto) na banánech, které koupila loni v říjnu ve Vsetíně. "Už si ale nejsme jistí, jestli jsme je kupovali v hypermarketu Albert nebo v Kauflandu," váhá Noemi Martinková.

Objev pavoučího kokonu se jí zdál zajímavý a zřejmě ani netušila, jaké nebezpečí může skrývat. Nikam tedy nevolala a byla zvědavá, co se z kokonu vyklube. "Dali jsme banán do uzavřené krabičky a pozorovali ho. Byli jsme sami zvědaví, co by z toho mohlo být, ale ani po čtrnácti dnech se z toho nic nevyklubalo. A protože banán začal černat, tak jsme ho vyhodili do koše," jednoduše uzavřela Noemi Martínková celou záležitost. Teď si na ni ale vzpomněla a redakci TN.cz informovala.

Související obsah

Fakt, že podobné riziko nelze vyloučit ani v Česku, už včera potvrdil řetězec Tesco. "Stává se to. Zhruba tak jednou za pět let. Ty banány se vozí přímo z plantáží, kde se i balí. Opatření proti takovým situacím máme celou řadu, ale ten pavouk je živý organismus. Skrývá se a utíká, takže ho nemusíte vždy odhalit," řekl Václav Koukolíček z tiskového oddělení českého Teska.

Jeho slova potvrzuje i čerstvý případ z loňského prosince, kdy malého pavouka odhalil mezi banány muž z Ostravy. Okamžitě kontaktoval strážníky a ti zase odchytovou službu. Ta byla nakonec zbytečná - muž pavouka odchytil do sklenice sám. V tomto případě šlo o méně nebezpečného skákacího stromového pavouka jménem maloočka lovecká. Kouše a je jedovatý, ale člověku zpravidla nemůže ublížit. Více o případu čtěte ZDE: Muže z Ostravy vyděsil exotický pavouk. Vyskočil na něj z banánů!

Palovčík brazilský - osminohá smrt

Druhů pavouků, které si lidé mohou společně s banány přinést domů, je více, ale palovčík brazilský patří mezi ty nejčastější. Ne nadarmo se mu říká "banánový pavouk". Překlad jeho řeckého jména Phoneutria zní ale podstatně hrozivěji - "vražednice". Jde o jihoamerického pavouka, který se před pěti lety dostal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejjedovatější pavouk světa.

Jako by nestačilo, že jed palovčíka brazilského je nejsilnějším existujícím neurotoxinem, je tenhle druh pavouka navíc dost agresivní. Útočí podobně jako slíďáci, kořist pronásleduje a pak se jí skokem zmocní a ochromí ji kousnutím. Jsou známy případy, že po kousnutí tímto pavoukem zemřeli i lidé, kterým byl podán protijed. A to poměrně nepříjemnou smrtí - ochrnutím dýchacích svalů a zadušením. I ten, kdo nezemře, musí počítat s několikadenními nesmírně silnými bolestmi.

Pro muže má palovčík brazilský ještě jedno nepříjemné překvapení. Jeho kousnutí způsobuje tzv. priapismus, tedy dlouhoutrvající (až několik dnů) bolestivou erekci, po níž může následovat i trvalá impotence.

Nejjednodušší ochranou před podobným překvapením je důkladně si prohlédnout banány, které kupujeme. A to raději ještě v obchodě, než si je odneseme domů.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nejšílenější vánoční video: Populární blogerka ukazuje, jak se jí banán

Holky baští banány na veřejnosti. Podívejte se, co to dělá s chlapy

tn.cz / David Garkisch

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz