Dary

SEZNAM: Tyhle dárky dostávala Nečasová. Tomu neuvěříte!

SEZNAM: Tyhle dárky dostávala Nečasová. Tomu neuvěříte!
Zdroj: Profimedia

Luxusní dárky, které na Úřadu vlády dostávala Jana Nagyová/Nečasová, dávají nahlédnout do světa, v jakém žila. Lidové noviny dnes zveřejnily jejich podrobný seznam i s cenami. A běžnému smrtelníkovi se z nich musí protočit panenky.

Dávat i přijímat dárky je milé. Obvykle tím dáváme najevo sympatie, děkujeme nebo jen vyjadřujeme přátelství. A většinou v takovém případě volíme třeba bonboniéru. To, co se však odehrávalo na Úřadu vlády v době, kdy tam vedle premiéra Petra Nečase neoficiálně vládla i jeho milenka a asistentka Jana Nagyová, dramaticky přesahuje rozměry toho, čemu říkáme "pozornost".

Zatím se v médiích objevila jen celková hodnota všech darů, které Nagyová, dnes Nečasová, přijala. Podle obvinění šlo o částku 9,7 milionu korun za zhruba rok a půl - mezi lety 2012 a 2013. Nečasová je stíhána za to, že z této sumy neodvedla státu darovací daň a připravila tak státní pokladnu o 700 tisíc korun.

Už z celkové sumy za dárky lehce mrazí. Ovšem podrobný seznam, který podle sdělení obvinění zveřejnily Lidové noviny, je ještě hrozivější. De facto osobní asistentka Jana Nečasová bez mrknutí oka naprosto běžně přijímala čtvrtmilionové dary stejně jako běžný smrtelník poděkuje za bonboniéru. A čtvrtmilion přitom zdaleka není nejvyšší hodnota daru.

Podrobný seznam darů i s jejich cenami najdete na konci textu.

V seznamu dárků i dárců, který LN získaly ze sdělení obvinění, figurují například podnikatel a majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský, lobbista Vladimír Johanes, lobbista Ivo Rittig, módní návrhářka Beata Rajská, někdejší ředitel Pozemkového úřadu Petr Šťovíček, bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák, šéf ČEZu Daniel Beneš, člen dozorčí rady Severočeských dolů Ivan Lapin, exministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) či exministr průmyslu v úřednické vládě Vladimír Tošovský. Někteří z nich pro LN popřeli, že by kdy Nečasové nějaké dary dávali, další odmítli odpovědět a jiní to přiznali. Čtyři z dárců se nepodařilo policistům identifikovat.

Seznam zhotovili policisté na základě vyšetřování i odposlechů. Důkazy bude probírat soud. Dárci ale nijak postiženi nebudou - nejsou v roli obviněných. V té je pouze Jana Nagyová, a to pouze proto, že nepřiznala darovací daň. Zda dárci za dárky získali u Nečasové či premiéra a potažmo vlády nějakou výhodu, soud příliš zajímat nebude. Policii se navíc ani nepodařilo prokázat, že by šlo o uplácení a následný prospěch.

Související obsah

Rekordmanem s nejvyšší hodnotou daru je podle LN lobbista Vladimír Johanes. Ten dal Janě Nečasové perlový náhrdelník Cartier za 1,127 milionu korun. Policisté ovšem zjistili, že celkově Nečasové přinesl dary za téměř 2,5 milionu. O některé dary si prý Nečasová přímo říkala.

Jednotlivé položky seznamu ukazují, že Jana Nagyová-Nečasová žila v úplně jiném vesmíru než většina smrtelníků. Mohla si tak dovolit třeba sukni za 79 tisíc, tričko za 25 tisíc, šálu za 20 tisíc, opasek převyšující cenu 10 tisíc, šátek za skoro takovou sumu, prsten za víc než půl milionu. Kožichy, které Nagyová od dárců vděčně brala, obvykle dosahovaly ceny čtvrt milionu a zrovna tak i kabelky.

Nečasové hrozí za krácení daně až deset let vězení. Právníci se však shodují, že to je v českém právním systému spíše jen teoretická možnost. Nečasová se navíc může trestu zcela vyhnout, pokud využije tzv. účinné lítosti a daň doplatí.

ČTĚTE TAKÉ:

DÁREK K NAROZENINÁM: Teenager toužil po sexu, znásilnil 13letou školačku

To vychytal! Sexy přítelkyně mu dala k narozkám trojku s kámoškou

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz