Domácí

Vláda schválila další rozvolnění! Od srpna bude možné i tančit. PŘEHLED

Vláda v pondělí schválila další balíček rozvolnění. Od 1. srpna mohou lidé za splnění určitých podmínek i tančit na diskotékách, na koupalištích nebude omezena kapacita. Kabinet Andreje Babiše (ANO) se dále dohodl na proplácení PCR testů školám i v září. Do konce roku chce stát poskytnout nejméně 2,39 milionu vakcín proti onemocnění covid-19 dalším zemím.

Schůze vlády začala v pondělí ve 14:00, ministři a premiér se sešli v Hrzánském paláci, aby projednali celou řadu věcí. Na programu bylo několik poslaneckých návrhů na změnu legislativy.

Už odpoledne ministr školství Robert Plaga (za ANO) oznámil, že vláda schválila návrh na proplacení PCR testů školám i v září, a to v celkové hodnotě bezmála 27 milionů korun. "Zdrojem financování bude tentokrát Fond solidarity EU. Společně s jarními testy tak bude ve školách finančně podpořeno provedení půl milionu PCR testů," sdělil Plaga.

Související obsah

Rozvolnění od 1. sprna

Vláda odsouhlasila i nový balíček rozvolnění. Od 1. srpna bude moci na kulturní i sportovní akce až sedm tisíc lidí venku a tři tisíce uvnitř. U stojících diváků se zmenší povinné rozestupy. 

"Nově měníme počet diváků ve vnitřních prostorech na 100 procent kapacity. Maximálně však tři tisíce osob,” oznámil Vojtěch s tím, že v případě akcí nad tři tisíce lidí se veškerá omezení ruší, pokud budou lidé naočkovaní nebo prodělali covid-19 v uplynulých 180 dnech. 

V bazénech a na koupalištích nebude od srpna omezena kapacita. Nyní ji mohli provozovatelé naplnit na 75 procent.

Ke zmírnění opatření dojde i v klubech a na diskotékách. "Umožníme tanec osobám, které jsou očkované, prodělaly covid v uplynulých 180 dnech nebo doloží test, který není starší 24 hodin. Ti budou moci legálně tančit v provozech, kterých se to týká” oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

Související obsah

Další změna se týká i pořádání dětských akcí. Na tábory bude moci jezdit více dětí. Nové opatření umožňuje shromažďovat až tisíc lidí uvnitř a dva tisíce venku. Co se výstav týče, nově platí, že může být jeden člověk na 10 metrů čtverečních při zaplnění kapacity až 70 procent.

Při hromadných prohlídkách zámků, hradů i zoo u skupin do 20 lidí nebude nutné prokazovat se certifikátem o bezinfekčnosti.

Vláda se zároveň rozhodla odebrat odpovědnost za bezinfekčnost lidí provozovatelům. "Poskytovatel služeb nekontroluje příznaky onemocnění, ale je to odpovědnost občana. Ten by v případě obtíží neměl využít daných služeb. Stále ale platí, že kontroly budou probíhat,” varoval Vojtěch.

Související obsah

Další body programu

Na programu vlády bylo také darování několika milionů dávek vakcín. Zájem o očkování v Česku slábne a některým vakcínám brzy končí trvanlivost. Jde o očkovácí látky všech firem. Vláda se nakonec dohodla, že do konce roku poskytne nejméně 2,39 milionu vakcín proti covidu-19 dalším státům.

Vojtěch naznačil, že se pomoc bude týkat zemí, které Česku pomohly během pandemie, nebo se kterými má Česko silné vazby. Kromě Slovenska, Tchaj-wanu či Vietnamu má jít o balkánské země, Indii, Tunisko nebo Zambii. Mělo by jít o 12 zemí.

"Na stole je návrh 250 tisíc jako dar pro Vietnam, 20 tisíc dar pro Tchaj-wan. Budeme také vracet vakcíny, které nám půjčilo hlavně Maďarsko a Rakousko," uvedl už dříve premiér Andrej Babiš (ANO). Milion vakcín Česko přenechá sousednímu Slovensku.

Související obsah

"My jim propustíme naši kvótu, to znamená, že nemusíme tu naši vakcínu převzít a zaplatit ji, ale že si to vezmou Slováci, a o to se sníží náš závazek v těch vakcínách," vysvětlil Babiš.

Vláda také oficiálně jmenovala do funkce hlavní hygieničky Pavlu Svrčinovou, která byla doteď vykonáváním funkce pověřená.

V Česku už bylo podáno téměř 10 milionů očkovacích dávek, nejvíce se očkuje látkou Comirnaty od firmy Pfizer. Ukončené očkování má v ČR skoro 4,6 milionu lidí.

Vláda a ČEZ v úterý zřejmě podepíšou memorandum o továrně na baterie pro elektromobily

Více o darování vakcín do zahraničí se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz