Viktor Janukovyč

Janukovyč: Můžu za krev na Majdanu, ale střelbu jsem nenařídil

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč přiznal v exkluzivním rozhovoru pro BBC, že nese částečnou odpovědnost za loňské krveprolití na Majdanu v Kyjevě, kde zemřelo přes 100 demonstrantů. Bývalý prezident se vyjádřil také k anexi Krymu - označil ji za tragédii.

Ukrajina byl kdysi bezpečný domov pro více než 42 milionů obyvatel. Dnes je to válkou zdevastovaná země, kde si mohou o míru nechat jen zdát. Ruská anexe Krymu a boje na východě Ukrajiny přišly jen krátce poté, co se na náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva rozhořely protesty proti proruské vládě prezidenta Janukovyče.

Vládní ostřelovači tehdy zastřelili přes 100 Ukrajinců. "Samozřejmě, že je to mimo jiné i má vina. Asi jsem neudělal vše, co bylo v mých silách. Nepopírám svou odpovědnost," uvedl Viktor Janukovyč, někdejší prezident Ukrajiny, který je teď na útěku ze země.

V rozhovoru pro BBC ale Janukovyč odmítl, že by střelbu na demonstranty z loňského února osobně nařídil. "Nevydal jsem rozkaz k použití střelných zbraní. Nebylo to v mé kompetenci. Byl jsem proti jakémukoliv použití síly, natož střelných zbraní. Byl jsem proti krveprolití," řekl Janukovyč BBC.

Související obsah

A vyjádřil se i k ruské anexi Krymu: "Pro ukrajinský stát je to samozřejmě tragédie. To, co se tam stalo, bylo opravdu špatné. Musíme dnes najít způsob, jak tuto situaci vyřešit."

Ze svého honosného sídla v přepočtu za téměř 2,5 miliardy korun musel ukrajinský exprezident krátce po únorovém převratu uprchnout do ruského exilu. Na vilu, k níž patří také malá zoo, si podle svých slov vydělal sám a korupci, ze které ho obviňuje současná ukrajinská vláda, odmítá. "Dům, který se rozkládá na ploše 630 metrech čtverečních, patří Janukovyčovým. Koupil jsem ho za vlastní peníze a uvedl ho v daňovém přiznání," popírá nepravosti exprezident.

Boje na východě Ukrajiny, které začaly právě demonstracemi na Majdanu, si až dosud vyžádaly přes 6 400 obětí.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz