Cyklospeciál

Tip na víkendový výlet na kole: Přes tři kopce na hrad Karlštejn

V dalším díle našeho cyklospeciálu se vydáme na nejznámější hrad Česka, tedy na Karlštejn. Začínáme v Radotíně a na rozdíl od minule nás budou čekat i kopce a terén, takže si v sedle i trošku mákneme.

Do Radotína lze na kole pohodlně dojet za pár desítek minut z centra Prahy. Pokud si ale výlet nechcete zbytečně prodlužovat, dojeďte na začátek naší trasy autem nebo vlakem. Hned na začátku naší vyjížďky se pořádně zapotíme, z centra Radotína nás totiž čeká prudké stoupání po červené turistické značce. Té se ostatně budeme držet celou cestu až na Karlštejn.

V některých pasážích určitě není ostudou ani kolo vést, většina se však dá s trochou fyzické zdatnosti vyjet. Stoupání to není zdaleka poslední, odměnou za vyšlapané výškové metry nám však jsou i krásné sjezdy. Většinu cesty na Karlštejn strávíme v lese mimo silnice, projedeme ale i kousky civilizace v podobě vesnic Solopisky, Vonoklasy, Karlík či Mořinka.

Z Mořinky nás čeká ještě poslední táhlé stoupání po poli s krásným výhledem do krajiny, a pak už se řítíme pěkným lesním sjezdem na Karlštejn. Tady si můžeme oddychnout, tu náročnější část výletu máme za sebou, zpátky do Prahy už pojedeme po rovině podél vody. Na Karlštejně je ideální dočerpat síly, dát si třeba oběd či navštívit hrad.

Hrad Karlštejn je bezesporu nejznámějším hradem Česka. Jeho historie sahá až do první poloviny čtrnáctého století, kdy byl zbudován kvůli ochraně říšských korunovačních klenotů a svatých ostatků. Ty zde však, spolu s českými korunovačními klenoty, nalezly umístění až postupem času. Dnes patří Karlštejn k jednomu z nejnavštěvovanějších hradů u nás, pro návštěvníky jsou připraveny hned tři prohlídkové okruhy.

Zdroj: Google Maps

Z Karlštejna se odebíráme po cyklotrase č. 3 do Prahy. Po silnici dojedeme do Hlásné Třebaně, kde poprvé překročíme po lávce řeku Berounku a po druhé straně řeky pokračujeme do Řevnic. Z nich přejedeme opět řeku do obce Lety a jedeme dále do Dobřichovic.

Související obsah

V Dobřichovicích překonáme opět Berounku a pokračujeme dále do Všenor. Za nimi přejedeme po železničním mostě naposledy přes řeku a ocitáme se v Dolních Mokropsech. Stále se držíme cyklotrasy č. 3, projedeme Černošicemi a po hezké štěrkové cyklostezce dojedeme po čtyřech kilometrech podél vody až do Radotína. Celá cesta zpět je rovinatá a znaveným cyklistům nabízí nesčetné možnosti občerstvení.

V Radotíně máme v nohách něco přes čtyřicet kilometrů. Celkově patří tento výlet, díky první polovině, spíše k těm náročnějším a vhodný je zejména pro horská kola. Odměnou za vyšší náročnost jsou však nejen zábavné lesní sjezdy, ale i návštěva jedné z největších historických památek naší republiky.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Štefan Pčelár se chystá na výlet: Pěšky ujde 315 kilometrů!

ÚŽASNÉ VIDEO: Velryby vyděsily americkou výletní loď!

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Cyklospeciál

Důležité Události

Píše se na Deník.cz