Uprchlíci

NA VLASTNÍ KŮŽI: Takhle vypadá cesta uprchlíků na západ

Příliv uprchlíků do Česka pokračuje, například jen jižní Morava hlásí už desetinásobný počet zadržených oproti loňsku. Nejčastěji k nám uprchlíci cestují takzvanou balkánskou cestou, tedy přes Maďarsko. Na stejnou trasu se vydal i reportér Josef Svoboda a byl u zadržení hned čtyř běženců.

Po čtyřech hodinách přijíždíme do Maďarska. Hned v nástupní hale potkáváme skupinku běženců z Konga. Mají zapsaná čísla vlaků a hledají do které soupravy nastoupit.

Před vlakovým nádražím v Budapešti je zhruba stovka imigrantů a místní lidé jim nabízejí pomoc. Tady muslimská žena rozdává potraviny, na druhé straně zase křesťané nabízejí oblečení.

Atmosféra je jako na bleším trhu. Desítky otrhaných, nevyspalých a unavených běženců se mačkají kolem hromady použitého oblečení. Aby dojeli co nejdál do Evropy, nesmí budit pozornost.

Malé děti si mění prošlapané boty, dospělí dostávají hygienické potřeby a všichni hledají zachovalé kusy oblečení. Většina z těchto běženců má stejnou národnost - jsou to Afghánci. "Je zde mnoho běženců z Konga, Afghánistánu, Pakistánu, Sýrie a Egypta," prozradila dobrovolnice Buglarko Galoszi.

O kus dál jiní dobrovolníci rozdávají ovoce, tabulky čokolády a najdou se dokonce i lidé, kteří navařili teplé jídlo. Nenašli jsme nikoho, komu by se chtělo zůstat v Česku, ale všichni tudy projedou. Cílová stanice je Německo.

Související obsah

Někteří s námi pojedou vlakem. Jiní mají strach z policie a tak si objednali dodávky. Prozradili i cenu za osobu - 500 euro do Itálie.

Vyrážíme na zpáteční cestu, maďarská policie okamžitě prochází celý vlak. Během pár minut mají první uprchlíky – ujeli jen deset kilometrů. Další objevují ukryté na záchodě. První zastávka a policie i s čerstvým úlovkem opouští vlak.

Ti co nastoupí později, nebo se dokázali schovat mají vyhráno. Slovenská policie jen sporadicky prochází soupravu – pasy nekontroluje, kupé neotevírá. České policisty jsme za celou cestu ani nezahlédli.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Sebevraždu Terezky (†13) si dává za vinu její kluk. Co jí provedl?

Cesta z města: Poznáte šedou myšku v kapuci? Kdo se to maskoval ve vlaku?

TN.cz / TV Nova / Josef Svoboda,

K tématu Uprchlíci

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz