Domácí

Test na Covid-19 na vlastní kůži: Hodiny ve frontě i nervy na pochodu

Celorepublikový páteční výpadek systému, který slouží ke zpracování údajů při odběrech vzorků na koronavirus, se podepsal na čekacích dobách třeba v Liberci. Právě tam mapoval situaci štáb televize Nova.

"Je poledne a já se právě zařazuji do fronty na jednom z pěti odběrných míst v Liberci," popsal začátek "mise" reportér TV Nova. Fronta má odhadem 300 metrů. Lidé vědí, že čekáním přijdou o podstatnou část dne. A tak se zabavují nejrůznějšími způsoby.

"Já jsem si přinesla i židličku, protože jsem dostala informaci, že se tady stojí fronty a že je zaseklý systém," svěřila se jedna z čekajících žen. Jiný muž se "vyzbrojil" knihou od mistra hororu Stephena Kinga. A doufal, že ji nedočte dřív, než přijde na řadu.

Související obsah

Několik dalších lidí čekajících na odběr vzorku si pro změnu svorně postěžovalo, že ač už stojí ve frontě i několik hodin, řada se skoro vůbec nehýbe. "Teď tu stojíme přesně hodinu. Urazili jsme nějakých 50 metrů a před námi je ještě dalších 250," hlásil z místa reportér.

Vpředu řeší odběrový tým velký problém. "Nastal výpadek systému, který zpracovává ty žádanky. Pro celou republiku. A bohužel tři hodiny se čekalo, než se zavedl nový systém," povzdychl si student liberecké univerzity a zdravotnický záchranář Matouš Novotný.

"Nemocnice musí žádanky improvizovaně tisknout a vyplňovat v jiném systému, aby nemusela pacienty odmítat. Ti nevědí, zda se dnes vůbec dostanou na řadu. Nervozita stoupá, někteří to vzdávají," popsal atmosféru reportér.

"Já bych měl jít do práce, vydělávat peníze, nemůžu tady stát jak trubka! Připravujeme žalobu hromadnou a ty informace vyplují na povrch, co se to tady hraje za podivnou hru," rozčiloval se jeden z čekajících.

Související obsah

V jednu odpoledne se má odběrové místo uzavřít. Nic takového se neděje. Naopak - zdravotníci posilují tým. Prý aby obsloužili maximum lidí, ideálně všechny, co kvůli odběru vzorku přišli.

"Po dvou hodinách přicházíme konečně na řadu," hlásil reportér. I přes nezaviněný výpadek stihli od rána zdravotníci odebrat 300 vzorků a domů nemuseli poslat nikoho.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz