čipování

Konec týrání psů v množírnách! Postaví se za ně nový zákon

Konec týrání psů v množírnách! Postaví se za ně nový zákon
Zdroj: facebook.com

Povinné čipování a centrální registr psů, s tím počítá návrh zákona, který v tomto týdnu představili poslanci a ochránci zvířat. Podle nich by mohl pomoci i psům, kteří žijí v otřesných podmínkách v tzv. množírnách, kterých je po celém Česku velké množství.

Každý pes bude muset mít elektronický čip, na kterém budou informace o jeho majiteli. To bude platit, pokud Parlament schválí zákon, na kterém kromě ochránců zvířat pracovali třeba i kynologové.

Čip by sloužil nejenom k tomu, že by bylo možné zaběhnutého psa bez problému vrátit majiteli, ale vypátrání majitele by bylo snadnější i v případech, kdy by šlo o týrané zvíře. O návrhu zákona informoval Český rozhlas.

Související obsah

Zákon by pomohl především psům, kteří jsou drženi a týráni v množírnách. Čip by totiž okamžitě odhalil, odkud pes pochází. Stojí mezi 200 a 400 korunami a aplikovali by ho veterináři. Každý očipovaný pes by byl zapsán do centrálního registru psů. Čipování by se týkalo jen štěňat, protože tvůrci zákona chápou neochotu některých lidí nechat své stávající psy čipovat.

Množírny jsou v Česku velmi rozšířené, a to především kvůli tomu, že velkochovy psů jsou u nás legální. Většina psů z českých množíren putuje do zahraničí a pro překupníky je to zlatý důl. Psy přitom často žijí v otřesných podmínkách, feny bývají až příliš často březí a štěňata jsou odebírána příliš brzy. Následky si s sebou zvíře nese celý život.

Pokud poslanci zákon schválí a začne platit, bude pro pejskaře čipování povinné. Pokud by majitel své zvíře očipovat nenechal, dopustil by se přestupku, za který by mu byl uložen peněžitý trest.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu čipování

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz