Studie

Jsou chytřejší prvorození nebo to je jen pověra? Studie dala odpověď

Jsou chytřejší prvorození nebo to je jen pověra? Studie dala odpověď
Zdroj: Profimedia

Je rozdíl, zda se dítě narodí první, druhé nebo třetí? Vědci v unikátní studii přišli na odpověď. Má tedy pořadí narození vliv na hodnotu IQ?

Zkoumali více než 377 tisíc studentů středních škol. Cílem této studie bylo, aby zjistili, zda má pořadí narození vliv na inteligenci či nikoliv? Odpověď je jednoznačná: Nemá! Mezi prvním, druhým a třetím narozeným dítětem není prakticky žádný rozdíl, prezentuje výsledky studie americký web The Washington Post.

Nicméně podle vědců z illinoiské univerzity má pořadí narození vliv na osobnostní rysy. Prvorození bývají více extrovertní, sympatičtější a svědomitější, jsou také méně úzkostliví. Rozdíly jsou ale jen nepatrné. "Nejsou viditelné pouhým okem. Pokud budou sedět dva lidé vedle sebe, rozdíly mezi nimi nejsou vidět," prohlásil šéf výzkumu Brent Roberts z University of Illinois.

Co se týká inteligence, tak podle závěrů studie mají prvorození zpravidla vyšší IQ o jeden bod. Autoři studie tvrdí, že jejich výzkum je ojedinělý i v tom, že bere v potaz i velikost rodiny, sociální a rodinný status, strukturu rodiny, věk a pohlaví.

Související obsah

Jedním z vědců, který v minulosti nastolil debatu o tom, že prvorození jsou inteligentnější byl i britský vědec Francis Galton, v roce 1874 publikoval knihu English men of scienece: their nature and nurture. Ve svém díle se zabýval úspěšnými vědci a zjistil, že 48 procent z nich byli prvorození nebo jedináčci. Názory na to, že pořadí narození má vliv na osobnost vyslovil i spolupracovník Sigmunda Freuda Alfred W. Adler.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vědci vyřešili letité dilema: Muži preferují chytré dívky před prsatými!

NOVÝ VÝZKUM: Lidé s vyšším IQ žijí v noci, berou drogy a mají více sexu!

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz