Sucho

Extrémní sucha ohrožují úrodu. Podívejte se, jaká je situace u vás

Česko už několik týdnů sužuje extrémní sucho a trápí zejména zemědělce. Pokud takové počasí bude pokračovat i v následujících týdnech, hrozí, že přijdou o podstatnou část letošní úrody.

Zemědělce v Česku ani tak netrápí vysoké teploty, jako spíše nedostatek vody v půdě. Ten totiž značně ohrožuje růst zemědělských plodin. "Větší problém budou mít pozdní pšenice, jarní ječmeny a máky, tam obzvlášť dochází k velkým ztrátám. Problémy budou mít i pěstitelé chmele," říká předseda okresní agrární komory v Rakovníku Jaroslav Mikoláš.

Unikátní analýzu toho, jak Česká republika postupně vysychá, vytvořil projekt Intersucho. Na mapách lze vidět intenzitu sucha na našem území od začátku roku až do současnosti. K razantní změně došlo na začátku července, kdy mapa výrazně zrudla. Na jejich kompletní přehled se můžete podívat na internetových stránkách www.intersucho.cz.

"Většina našeho území se nachází v poměrně výrazné epizodě sucha, zejména v povrchové vrstvě půdy. Jedná se o anomálii, která je i z dlouhodobého hlediska spíše výjimečná," popisuje situaci Miroslav Trnka, vedoucí projektu Intersucho.

Stav plodin na polích je i přes extrémní vedra zatím poměrně dobrý. Může za to i fakt, že většina plodin už se sklízí. V ohrožení jsou ale rostliny, které se ještě sklízet nemohou.

Související obsah

"Jsou oblasti, zejména na jižní Moravě a také v severozápadních Čechách, kde jsme dosáhli už úrovně, která brání rostlinám dalšímu růstu," vysvětluje Trnka.

V případě, že extrémní vlna veder a sucha bude pokračovat i v následujících týdnech, budou mít problém zemědělci, kteří pěstují kukuřici nebo cukrovou řepu. Tropické počasí by podle meteorologů mělo trvat i během následujícího měsíce. Předpoveď počasí na následující dny si přečtěte zde. 
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Sucho

Důležité Události

Píše se na Deník.cz