Jackie se chystá podstoupit změnu pohlaví. Ten nejtěžší krok, svěření se se svým problémem okolí, má už za sebou. Teď ji čeká příprava na samotnou operaci.
Příprava k operačnímu zákroku je dlouhá. Cesta ke změně pohlaví začíná návštěvou sexuologa, následují různá vyšetření, včetně psychiatrického. Po důkladných vyšetřeních může dotyčný začít brát hormony a přenést se do své role, tedy do toho pohlaví, kterým se cítí.
Tím začíná tzv. real-life test, během kterého musí dotyčný brát hormony a všude vystupovat v roli svého vytouženého pohlaví. V případě Jackie tedy jako žena. "Bylo to dost divné, když vás kolegové znají jako muže, přijít poprvé do práce v dámských šatech," vzpomíná.
Aby mohl transsexuál podstoupit operaci změny pohlaví, musí vydržet v real-life testu alespoň jeden rok v kuse. Během té doby si může také zažádat o neutrální doklady, tedy o oficiální změnu jména v neutrální, unisexovou, podobu. "To alespoň trochu pomůže v tom životě," popisuje Jackie.
Braní hormonů u Jackie zajistilo růst prsou, zjemnění rysů ve tváři i omezení růstu vousů. Po roce a půl byla Jackie připravená "jít pod kudlu". Míst, kde podobné zákroky provádějí, u nás moc není. Drtivou většinu ze zhruba třiceti zákroků ročně provedou ve Fakultní nemocnici v Motole. Tam zamířila i Jackie.
Bezprostředně před samotným zákrokem byla Jackie neskutečně klidná. Většina lidí by před tak závažnou operací byla nervózní, Jackie se ovšem těšila, dokonce i vtipkovala. "Ještě si odskočím. Naposledy ve stoje," prohodila s úsměvem cestou na nemocniční toaletu krátce předtím, než se odebrala do rukou anestezioložky.
Jak proběhla operace? Co všechno obnáší rekonvalescence? Dozvíte se v následujícím díle již příští středu!
Všechny díly unikátního seriálu o změně pohlaví Jackie najdete na webu Novaplus.