Uprchlíci

Stovky uprchlíků z Bělé můžou jít, kam chtějí, úřady je musely pustit

Skoro čtyři stovky migrantů už musely letos propustit úřady ze zařízení pro utečence. Úředníci totiž nestihli projednat jejich případ a po stanovené lhůtě jim musely vrátit věci a propustit je na svobodu. Přesto, že řízení s nimi ještě neskončilo.

Čtyři stovky utečenců se ocitly od počátku roku na svobodě, ačkoliv je předtím české úřady držely v detenčních zařízeních pro uprchlíky s polovězeňským režimem. Stalo se tak proto, že úředníci nestačili projednat ve stanovené lhůtě 42 dní jejich případ. Informuje o tom deník Právo.

Jde přitom o lidi, kteří nechtějí v Česku zůstat, nepožádali tady o azyl a zpravidla čekají na transfer za hranice. Takoví jsou v Česku ubytováni v uprchlickém zařízení v Bělé pod Bezdězem. Když uplyne zákonná lhůta, musí je úřady propustit. Zpravidla jim přitom vystavují potvrzení, že musejí opustit republiku do sedmi dnů, píše Právo.

Podle tzv. Dublinského systému by měli zamířit tam, odkud na české území vstoupili. Většinou to bývá Maďarsko. Ale cíl úprchlíků je opačným směrem. "Je potřeba říct, že opravdu 99 procent jich jde do Německa, což je pro ně cílová země,“ vysvětlil Právu ředitel cizinecké policie Milan Majer. Podle něj jsou to především Syřané, Afghánci a Iráčané. Podle zkušeností policistů tito uprchlíci Česko většinou opustí do 24 hodin.

Související obsah

Dublinský systém je mezinárodní úmluvou, která zajišťuje, že cizinec bude žádat o azyl jen v jednom ze států Evropské unie. Pokud uprchne jinam a je dopaden, podle úmluvy se musí vrátit do země, ze které přišel.

To, že české úřady nestíhají jednotlivé případy vyřizovat, není chyba tuzemských úředníků. Komplikace způsobuje zejména Maďarsko. To je uprchlíky zahlcené a buď je nechce přijímat zpět nebo to při takovém náporu nezvládá. Tito uprchlíci z Česka pak pokračují obvykle dál do Evropy, kam měli od počátku namířeno, píše Právo.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tvrďácká babička utekla z domova důchodců. Neuvěříte proč!

UTÍKAL JAK MALEJ JÁRA! Hvězdu 50 odstínů šedi vyhnaly fanynky z pražského bytu!

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz