Energetický nápoj

Pijete ENERGY DRINKY? Tohle s vaším tělem udělají za 24 hodin!

Pijete ENERGY DRINKY? Tohle s vaším tělem udělají za 24 hodin!
Zdroj: Thinkstockphotos

Dnešní doba klade na člověka velké nároky, a tak jsou tu kromě kávy i další podpůrné prostředky, které unaveného jedince "nakopnou", tedy energetické nápoje. Co ale přesně s vámi jedna plechovka do 24 hodin po vypití udělá?

Energetický nápoj si dá čas od času asi každý a čeká, že ho rychle povzbudí. Jak ale vaše tělo kofein a cukr z nápoje zpracuje, a co se děje 24 hodin po vypití? V prvních deseti minutách je vaše tepová frekvence a krevní tlak na vzestupu.

"Dojezd" ale už tak slavný být nemusí. V závěrečným 12 do 24 hodinách mohou vaše tělo dostihnout abstinenční příznaky - včetně bolesti hlavy, podrážděnosti a zácpy, píše deník Daily Mail.

Související obsah

Když pro povzbuzení vypijete například 250 ml energetického nápoje, který obsahuje 80 mg kofeinu a 27,5 gramu cukru, můžete v dalších 24 hodinách čekat následující:

10 minut - Krátce poté, co plechovku s energetickým nápojem vypijete, se vám kofein začíná dostávat do krevního oběhu. Činnost vašeho srdce se zrychlí a začne se vám zvyšovat i krevní tlak.

 

15-45 minut - Veškerý kofein už je v krevním oběhu. Cítíte se čilí a soustředění.

 

30-50 minut - Kofein už je zcela absorbován. Vaše játra "zpracovávají" cukr z energetického nápoje a "posílají" ho rovněž do krevního oběhu.

 

1 hodina - Energie z kofeinu a cukru začíná pohasínat. Začínáte se znovu cítit unavení.

 

5-6 hodin - V tomto čase vaše tělo odbouralo 50 % kofeinu z vašeho krevního oběhu. Ženy, které berou antikoncepci, potřebují dvojnásobek času, aby toto množství odbouraly.

 

12 hodin - Tak dlouho trvá většině lidí, než se jim kofein dostane z krevního oběhu úplně. Doba, za kterou se to stane, závisí na věku a aktivitě každého člověka.

 

12-24 hodin - Vaše tělo může mít "abstinenční příznaky" jako je bolest hlavy, podrážděnost nebo zácpa.

Zda energetické nápoje pít či nepít - to ať každý sám uváží. Nicméně vždy platí zlaté pravidlo, že všeho moc škodí. To dokazují příběhy, kdy člověk vypil mnoho energetických nápojů a zemřel.

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz