Antonie Chrástecká

Hanča se ze zajetí vzpamatovává jen pomalu, Tonča už zase pracuje

Antonie Chrástecká a Hana Humpálová - dívky, které byly dva roky v pákinstánském zajetí, se vrací ke svému původnímu životu každá jiným tempem. Zatímco Antonie půl roku po návratu domů už podle MF Dnes opět pracuje pro dobrovolnickou skupinu v Kladně, Hana Humpálová je prý stále pod vlivem zážitků a zvyklostí, které si přinesla ze zajetí.

"Neumíte si představit, jak se teď cítím, nemůžu uvěřit, že jsme volné, a že se setkáme se svými rodinami," vzkazovala Tonča těsně po svém propuštění veřejnosti. "Když jsem poprvé uviděla slunce, úsměvy lidí.. Tyhle základní věci jsme prostě neměli, " dodávala Hanča, když po dvou letech zajetí poprvé mluvili se západními novináři.

O propuštění dívek vyjednávaly české úřady, jejich rodiny se nevzdávaly. Na svobodu dívkám pomohla turecká humanitární organizace IHH. Antonie byla těsně po návratu ze zajetí viditelně pohublá a působila otřeseně. O úsměv se pokoušela jen těžko. Hana naopak vypadla klidněji a vyrovnaněji.


Na svobodě se každé z nich po půl roce daří zřejmě odlišně - teď je na tom zřejmě Antonie lépe. A právě křehká blondýnka, která po návratu vypadala vyděšeněji, než její kamarádka, už pracuje. Vrátila se ke své práci v dobrovolnickém centru Kladno, kde působí jako koordinátorka programu, který pečuje o soicálně vyloučené děti.

Návrat k původnímu způsobu života se ale údajně nedaří Haně Humpálové. V zajetí prý přijala víru svých věznitelů. Ta ji mohla pomáhat v těžkých časech, teď ale může být překážkou.

Obě dívky se měly spojit s rodinou Pavla Hrůzy, Čecha, kterého unesli letos v březnu v Lybii zřejmě stoupenci Islámského státu. Ten je stále v zajetí, stejně jako pětice čechů, které před měsícem unesli v Libanonu. Zatím se neví, kdo za únosem stojí.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PODVRH NEBO PRAVDA? Objevilo se video, jak islámští radikálové natáčejí popravy rukojmí

Rihanna zešílela? Provokace, útok na muslimy, nebo neobratně projevený souhlas?

TV Nova

K tématu Antonie Chrástecká

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz