Auta

Krádeže aut: Jaké vozy se v Česku ztrácí nejvíc? VELKÝ PŘEHLED

Krádeže aut: Jaké vozy se v Česku ztrácí nejvíc? VELKÝ PŘEHLED
Zdroj: Thinkstockphotos

Hrozí vám krádež auta? Ta otázka má mnoho proměnných, ale z nejnovějších statistik policie vyplývá, že jsou značky a typy vozů, o které je mezi zloději vetší zájem než o jiné. Jsou také místa, kde se krade více a častěji. Projděte si statistiky, ať víte, jak na tom jste...

Policisté sice nedisponují přesnými čísly, ale z dostupných dat a odhadů vyplývá, že většina aut ukradených v Česku skončí rozebraná na náhradní díly. Podle policistů je to asi 60 až 70 procent ukradených vozů.

Další část kradených aut je s použitím padělaných dokladů nebo úpravou identifikačních čísel znovu legalizována a fungují dál na českých silnicích. Přibližně 10 až 20 procent ukradených aut, z nichž jde u většiny o luxusní značky, typy i cenové kategorie, pak končí "v exportu". Zloději je přes Polsko vyvážejí především na Ukrajinu a do Ruska.

Související obsah

Jednu dobrou zprávu přesto policisté mají. Jak statistiky ukazují, počet ukradených aut se loni snížil. Je jich dokonce nejméně od roku 2009. Například v roce 2013 evidovala policie 11 641 krádeží aut a vloni už to bylo jen 9 461.

Zdroj: Policie ČR

Podle policistů to má hned dvě vysvětlení. Zaprvé se zdokonalují zabezpečovací systémy aut proti krádeži. Zadruhé díky otevřeným hranicím EU zloději vyrazili na lepší trhy a auta kradou v zahraničí, zejména v příhraničních částech Rakouska a Německa. Třetí aspekt, který statistiku ovlivňuje, jsou úvěrové podvody. Policie odhaduje, že jich "značně narůstá", ale ve statistikách nejsou zvlášť vykazovány.

Největší hrozba krádeže auta na vás leží, pokud jste z Prahy. Následují Ústecký a Liberecký kraj, dále Středočeský a pak Moravskoslezský. Policisté k tomu dodávají, že riziko krádeží bývá vyšší zejména na sídlištích, na parkovištích u supermarketů a hotelů, v rekreačních oblastech, na odlehlých místech a v bočních neosvětlených uličkách nebo v místech, kde nechodí příliš mnoho lidí a nejezdí mnoho aut.

Zdroj: Policie ČR

Zřejmě to příliš nepřekvapí, ale nečastěji se v Česku kradou škodovky. Teprve s pořádným odstupem za nimi jsou to auta značek Volkswagen, Audi a Ford. Vysvětlení, proč vedou statistiku škodovky, je snadné. Podle policistů se nejčastěji kradou ta auta, která jsou také nejvíce v provozu a u kterých je také největší poptávka po náhradních dílech.

A jak jsou na tom jednotlivé typy škodovek? Škoda Octavia vede se 64 procenty, následuje Škoda Fabia (20 procent), Škoda Felicia (8 procent), Škoda Superb (5 procent), Škoda Romster (2 procenta) a Škoda Yetti (1 procento).

Zdroj: Policie ČR

Jak se chránit proti krádeži? Kromě běžných rad jako zamykat auto a nenechávat uvnitř cenné věci, doporučují policisté jako ochranu proti krádeži kvalitní zabezpečení. Těmi může být imobilizér, kódové jištění zámků či kódování skel. K tomu doporučují přidat i systém blokující řadicí páku, autoalarm a v ideálním případě i satelitní vyhledávací systém.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Daniel Landa se sešel s vandalem, který mu poškrábal auto a uštědřil mu lekci!

Řidiči pozor! Hackeři vás mohou v autě zabít

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz