Zajímavosti

Karim provází podsvětím: Drogy, prostituce a mafie v centru Prahy!

Karim provází podsvětím: Drogy, prostituce a mafie v centru Prahy!
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Hlavní nádraží, Václavák nebo Karlák. To jsou místa v centru Prahy, kudy denně prochází desetitisíce lidí. Možná i vy. Nejen po setmění jsou ale domovem bezdomovců, narkomanů, prostitutek či drogových dealerů.

Právě po těchto místech provází zájemce Karim, vlastním jménem Karel Lampa. Pochází ze Slovenska, je mu 43 let a v šestnácti letech se začal v Praze živit jako prostitut. Byl drogově závislý a strávil spoustu let na ulici. Jestli někdo ví o pražském podsvětí opravdu hodně, je to on.

Prohlídka začíná, stejně jako Karimovo působení v Praze, na Hlavním nádraží. Ve stanovený čas se schází přibližně dvacet lidí, kteří si prohlídku předem objednali. Karim hned v úvodu určuje, že si budeme všichni tykat. Po celou dobu prohlídky vládne přátelská atmosféra a Karim ochotně odpovídá na veškeré zvídavé dotazy ohledně pražského podsvětí i jeho osobního života.

Sám Karim výklad pojímá interaktivně a skupince neustále pokládá otázky. "Víte, co se odehrává po setmění na těchto zasklených schodech?" ptá se hned v úvodu před budovou Hlavního nádraží. "Úplně nahoře u parkoviště postávají zloději, ve schodišti se domlouvají klienti na sex, pod nimi se spí a zcela dole jsou záchody," uvádí naše tipy na pravou míru.

Prohlídka pokračuje dále na Václavské náměstí, nechybí vyhlášené pražské podniky, Perlova ulice, ani Národní třída. Prodloužená část obsahuje i Karlovo náměstí, Karlův most nebo Malou Stranu. Dozvídáme se, kde se prodávají drogy, kde operují jaké prostitutky, kolik se dá vyžebrat, kde vás okradou a kteří policisté jsou na Václavském náměstí zkorumpovaní. Vše Karim doplňuje historkami, které zažil on sám nebo někdo jeho známý.

Po chvíli Karimova vyprávění má člověk pocit, že celé centrum Prahy je pod vlivem mafie, přehodnocuje bezpečnostní situaci ve městě, ve kterém žije, a děkuje bohu, že se mu ještě nikdy nic zlého v noční Praze nestalo. "Tady v té restauraci si kdysi dva kuchaři ulili nějaké peníze z prodeje drog a když se to dozvěděl jejich šéf, tak jednomu z nich nechal useknout obě ruce a z toho druhého uvařil guláš. Když přišla ranní směna do práce, tak ještě bublal na sporáku. Vážně. To měla být výstraha pro ty, co by je někdy něco podobného napadlo," vypráví historku, která je možná spíše městskou legendou, Karim.

Kromě zajímavostí z okruhu bezdomovců a narkomanů má Karim přehled i o historii města. "Nikdy jsem to nestudoval, ale zajímá mě to celý život, tak toho o Praze dost vím," vysvětluje své znalosti. Během procházky se sem tam s někým pozdraví, tu s taxikářem, tu s portýrem před hotelem nebo černochem lákajícím hosty do některého z podniků. Je to přeci jeho rajón.

Během svého divokého života vystřídal Karim mnoho obydlí. Nejhůře vzpomíná asi na bydlení v jeskyni v areálu královské obory Hvězda, tam prý byla opravdu zima. "Naopak v železničních vagónech to bylo dobrý. Tam jsme měli luxus, když k nám šli policajti, tak se zouvali do ponožek," vzpomíná.

A jak žije Karim dnes? S drogami prý nadobro seknul a prostituce zanechal poté, co ho jeden z jeho pravidelných klientů schválně nakazil HIV. V současné době žije na ubytovně a má dlouholetý stálý vztah. Po Praze provádí v rámci projektu Pragulic třikrát týdně. A stojí to za to!

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz