Domácí

Prezidenta Zemana přesunuli na běžné lůžko. Návštěvy ale přijímat nemůže

Prezidenta Miloše Zemana přeložili z jednotky intenzivní péče Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na standardní lůžko rehabilitačního oddělení. Nemocnice to ve čtvrtek dopoledne oznámila prostřednictvím tiskové zprávy. Zeman už je sice na standardním lůžkovém oddělení, návštěvy ale přijímat nemůže. Na rehabilitačním oddělení totiž platí stejný zákaz návštěv jako pro akutní lůžka, kam návštěvníci nesmí z důvodu šíření respiračních onemocnění.

Hlava státu je v nemocnici už 26 dní. Zemana trápí blíže nespecifikované chronické onemocnění. Podle nemocnice se ale jeho stav už zlepšil, a je proto možné, aby byl hospitalizovaný na standardním lůžkovém oddělení.

Zemana do nemocnice převezli 10. října. "Důvodem byla dekompenzace známého chronického onemocnění, ke které vedl zhoršený příjem potravy a tekutin. Zdravotní stav při příjmu do nemocnice nepochybně vyžadoval intenzivní péči," uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Související obsah

Léčba, kterou experti Zemanovi poskytli, vedla podle nemocnice ke zlepšení jeho stavu. "Léčba, a to zejména komplexní nutriční podpora, poskytnutá na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a ÚVN vedla ke zlepšení prezidentova klinického stavu," vysvětlila Zinke.

Prezident Zeman tak mohl být přeložen na běžné lůžko. "Dnes, tedy ve čtvrtek 4. listopadu 2021, byl prezident republiky přeložen na standardní lůžko Rehabilitačního oddělení ÚVN," sdělila veřejnosti Zinke a dodala, že má ke zveřejnění zprávy souhlas hlavy státu.

Hlava státu sice už je na standardním lůžkovém oddělení, ale stále ji nemůže nikdo navštívit. V ÚVN totiž platí přísná pravidla pro návštěvy pacientů z důvodu šíření covidu-19 a dalších respiračních onemocnění. "Pro všechny pacienty bez rozdílu jsou závažná stejná pravidla. Pro návštěvy na rehabilitačním oddělení platí pravidla pro akutní lůžka," sdělila redakci TN.cz mluvčí Zinke. 

Pravidla pro akutní lůžka zakazují návštěvy až do odvolání. Povolené jsou jen v odůvodnitelných případech po dohodě s ošetřujícím lékařem. Za Zemanem tak zatím nemůže přijít na návštěvu premiér Andrej Babiš (ANO) a ani kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS), kterým Zeman slíbil, že je přijme po přeložení na standardní oddělení.

Související obsah

"No já jsem termín schůzky měl na pátek v 11 hodin, a když jsem si ho ve čtvrtek teda chtěl potvrdit, tak jsem byl překvapen, že mi bylo řečeno, že je zákaz návštěv. Takže teď ten termín nemám. Uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet. Mluvím s ředitelem ÚVN, který mi nabídl spojení, ale to nepovažuji za vhodné a vůbec nerozumím tomu, když jsem 3krát očkovaný a šel bych tam s respirátorem, proč bych nemohl pana rezidenta navštívit," uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Předseda vlády však nakonec ve čtvrtek večer potvrdil, že s prezidentem Milošem Zeman se v pátek spojí alespoň telefonicky. S předsedou ODS Petrem Fialou se hlava státu má spojit v sobotu prostřednictvím videokonference.

Kvůli zdravotnímu stavu prezidenta se v pátek poprvé sejde lékařské konzilium. Jeden z jeho členů, končící rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, ve středu televizi Nova řekl, že není jasné, jestli se konzilium stihne vyjádřit k Zemanově prognóze do 8. listopadu. V ten den se poprvé sejde nová Sněmovna.

Hned další den, tedy 9. listopadu, chce kvůli zdravotnímu stavu hlavy státu zasednout Senát. Na základě aktuálních informací se bude rozhodovat, jestli je potřeba dočasně zbavit prezidentpravomocí.

Podle předsedy Senátní komise pro Ústavu Zdeňka Hraby je na zahájení debaty o článku 66 jedno velké pozitivum. "Konečně jsme se po dlouhém mlčení začali dozvídat, co je vlastně s prezidentem Zemanem. Akorát tyto informace začala sdělovat ÚVN, ne lidé z Hradu, od kterých se to čeká..." napsal Hraba na twitter.

Hraba také uvedl, že pro další postup bude zásadní další lékařská zpráva s prognózou vývoje zdravotního stavu prezidenta Zemana. "Tedy zda ÚVN trvá na svém závěru z 18. října. Doporučím, abychom si za Senát tuto zprávu vyžádali," dodal Hraba.

Prohlédněte si galerii fotek z převozu prezidenta republiky na rehabilitační oddělení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz