Mrtvice

Riziko MOZKOVÉ MRTVICE: Komu hrozí? A co dělat, když přijde?

Udeří náhle a nečekaně. Následky mohou být ovšem trvalé až fatální. Jaké jsou hlavní příčiny cévní mozkové příhody? Jak se projevuje a co dělat ve chvíli, kdy se dostaví?

Špatné zásobení mozkové tkáně a problém je na světě. Cévní mozková příhoda, mrtvice, iktus – to vše jsou názvy pro zákeřnou nemoc, která udeří náhle, nečekaně. Jsou však jistí "poslíčci", kteří vás mohou včas upozornit na blížící se nebezpečí. Znáte je?

Varovní "poslíčci"

"Jsou příznaky, které vůbec nemusíte poznat. Můžete cítit ušní lalůčky, zhoršení zraku, motání hlavy, klidně i kolísavý tlak. Příčinou může být cokoli, co ruší cévní zásobení mozkové tkáně živinami a kyslíkem," popisuje důvody člověk, který má dokonce jako jeden z mála odborníků tu zkušenost, že se ocitl jak v roli ošetřujícího, tak v roli pacienta. Podle Václava Lukáše, který dokonce měl svou soukromou neurologickou kliniku, by lidé neměli podceňovat žádné varovné signály těla. I kdyby se nejednalo vyloženě o mrtvici, může se jednat o jinou nebezpečnou nemoc – třeba o cukrovku.

Mezi nejdůraznější varovné signály patří například: potíže s chůzí, problémy s řečí a porozuměním, necitlivost obličeje, rukou či nohou, silná bolest hlavy provázená třeba poruchami zraku.

Kdo je v ohrožení

Zvláštností je, že mrtvice neloví jen ve "starších vodách". Riziko platí i pro děti a dospívající. Hlavně u žen pak odborník upozorňuje na problematiku používání antikoncepce, která může zapříčinit poruchy srážlivosti krve. "Každá žena, která chce používat hormonální antikoncepci, by měla být nejprve vyšetřena. Existují různé vrozené vady, které v normálním životě nejsou sice na obtíž, ale v kombinaci právě s antikoncepcí dokážou nadělat velkou neplechu," vysvětluje odborník.

Související obsah

Pokud pak pomineme vrozené indispozice, nejohroženější jsou lidé s nadváhou, nedostatkem pohybu, nadměrným příjmem alkoholu, lidé kouřící, lidé ve stresu. Právě stres udeřil i u známého neurologa.

"Jedl jsem zdravě, hodně jsem sportoval, ale nakonec to byl právě stres, díky kterému jsem onemocněl. Plno lidí na něj zapomíná a podceňuje ho," vysvětluje. Proto by lidé měli dbát na dodržování "trojnožky“, což znamená nejen pravidelně se pohybovat a zdravě jíst, ale hlavně se nepřepínat (mít dostatek spánku a nedostatek stresu).

Následky

Přežití mozkové mrtvice není vždy výhrou. Výpadky mozkových funkcí dokážou velmi zkomplikovat návrat do normálního života. Často dochází k ochrnutí svalů, potížím s mluvením i myšlením, ke ztrátě paměti. Často se také objevují deprese a silné bolesti.

Související obsah

První pomoc

Pokud se dostanete do situace, kdy někdo bude potřebovat okamžitě vaši pomoc, neváhejte a volejte 155. Postiženému pomůže hlavně rozproudění krve, tedy masáž srdce. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat i osobám "válejícím se“ na zemi. Ne vždy totiž musí být člověk pod vlivem alkoholu a včasný zákrok mu může zachránit i život.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Rocková babička Tina Turner měla mrtvici. Jak je na tom?

Šok: Pavel Novotný prozradil, kdo jeho otci zachránil život. Znáte ho všichni...

lulu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz