Chemické zbraně

Islámský stát vyrábí a používá chemické zbraně! Útočil yperitem

Americká vláda je přesvědčená, že radikálové z Islámského státu začali vyrábět a také používat chemické zbraně! Američané prý zaznamenali již minimálně čtyři případy, kdy je ISIS použil buď v Sýrii nebo v Iráku. Použití chemických zbraní chce vyšetřit i OSN.

Nejmenovaný představitel americké vlády potvrdil britské televizní stanici BBC, že Američané zaznamenali případy, kdy Islámský stát použil chemické zbraně. S největší pravděpodobností hořčičný plyn, nebo-li yperit. ISIS nejspíše používá yperit ve formě prášku, kterým plní dělostřelecké a minometné granáty.

Reportéři BBC objevili na syrsko-turecké hranici lidi, kteří byli evidentně yperitem zasaženi. Ukázali jim ošklivá zranění. Po celém těle měli puchýře způsobené právě poleptáním yperitem.

"Používají hořčičný plyn," řekl americký vládní představitel. "Víme, že to dělají. Viděli jsme je ho používat minimálně čtyřikrát na obou stranách hranice, tedy jak v Iráku, tak v Sýrii."

Související obsah

Co je ale ještě více zarážející, Islámský stát si chemické zbraně zřejmě sám vyrábí! "Dospěli jsme k závěru, že malou buňku zaměřenou na výzkum a vývoj chemických zbraní. A stále se zlepšují."

Američané prověřovali také verzi, že by ISIS získal chemické zbraně ze skladů irácké a syrské armády, ale ta se jeví jako nepravděpodobná. Pokud by byly v Iráku chemické zbraně, Američané by je po pádu režimu Saddáma Husajna dávno objevily. Sýrie se zase musela svých chemických zbraní vzdát poté, co je vláda prezidenta Assada zřejmě několikrát použila proti civilistům.

Naposledy na sebe Islámský stát upozornil, když začal na internetu dražit zahraniční zajatce. Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

OSN minulý měsíc hlasovala o zahájení nezávislého vyšetřování, které by mělo odhalit, které osoby či skupiny mohou za použití chemických zbraní v Sýrii. Podle BBC byly záběry a fotografie obětí zasažených chemickými zbraněmi tak drastické, že se při jejich promítání několik delegátů Rady bezpečnosti OSN rozbrečelo.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz