Ministerstvo financí

Předčasné splacení hypotéky bude levnější! Spočítejte si to

Předčasné splacení hypotéky bude levnější! Spočítejte si to
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo financí zavádí reformy v oblasti bankovnictví. Chce snížit nebo úplně zrušit poplatky u předčasného splacení hypotéky a drasticky snížit počet společností nabízejících úvěry.

Předčasné splacení hypotéky bude levnější, hlásá ministerstvo financí. A co to znamená? Podle podaného návrhu budou moci lidé vždy jednou za rok splatit dvacet procent dlužné částky naprosto bez poplatků.

Pokud chcete v současné době splatit hypotéku ještě v době fixace, musíte počítat se zhruba pětiprocentním navýšením splácené částky za každý rok, který do konce fixace zbývá. Pokud tedy chcete splatit například 50 tisíc korun a ještě vám zbývají dva roky do konce doby pevně stanovené ve smlouvě, počítejte s tím, že ve výsledku zaplatíte o pět tisíc korun víc - tedy 55 000 Kč. Pro vypočítání splátek hypotéky použijte naši kalkulačku.

Jak informují Hospodářské noviny, podle Evropské směrnice tak banky mohou klientovi naúčtovat jen ty náklady, které jim předčasným splacením opravdu vznikají. Takže by podle nového návrhu ministerstva mělo být předčasné splacení v době fixace mnohem výhodnější. V případě dlouhodobé nemoci, invalidity nebo smrti dlužníka dojde k ukončení naprosto bez sankcí.

Nový zákon se kromě jiného zaměřuje i na nedostatky v oblasti nebankovních poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů. Kdo bude chtít půjčovat, bude muset mít základní kapitál 20 milionů korun. Díky této podmínce by ze současných asi padesáti tisíc společností mělo zbýt jen pár desítek.

Zákon má stoupit v platnost v první polovině roku 2016.
 

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz