Korupce

Chraňme zákonem ty, kteří oznámí korupci, vyzývají experti

Chraňme zákonem ty, kteří oznámí korupci, vyzývají experti
Zdroj: oficiální zdroj

Mezinárodní protikorupční organizace Transparency International (TI) chce prosadit nový zákon, který by chránil oznamovatele korupce, takzvané whistleblowery. Rozjíždí proto novou kampaň.

"Spouštíme kampaň #Zapískej, která má za cíl upozornit na problematiku whistleblowingu. V kampani vyzýváme veřejnost, aby podpisem výzvy na www.zapiskej.cz podpořila přijetí zákona na ochranu oznamovatelů korupce (whistleblowerů)," přibližuje záměr Transparency International na svém webu.


Odborníci z protikorupční organizace se totiž domnívají, že Česko by takový zákon mít mělo, protože to prý přispěje k tomu, že korupce bude mít mnohem těžší život, když se jí lidé nebudou muset bát oznámit.


TI v otevřené výzvě nabádá, aby připravovaný zákon obsahoval konkrétní body. Výzvu později hodlají zaslat premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.


"Z našeho průzkumu vyplynulo, že téměř 70 % respondentů vnímá oznamovatele korupce kladně, spíše jako „hrdinu“. Přitom pouze pětina z těch, kteří se s nějakým nekalým jednáním setkali, tuto skutečnost oznámila odpovědným osobám nebo institucím," uvádí Transparency.


Dilema, zda se ozvat či nikoli, prý často řeší účetní nebo finanční ředitelé. Podle jiného průzkumu se do eticky svízelné situace dostal každý pátý.


Přijetí zákona je podle protikorupčních expertů zcela zásadní, protože oznamovatelé korupce nejen odhalí špinavé praktiky, ale zároveň mohou ohlášením úplatků zarazit vysoké finanční úniky. Kromě toho ovšem whistlebloweři mohou podle TI hlásit i ohrožení životního prostředí nebo zdraví.


"Má se hrát fér, jak ve sportu, tak v byznysu a v politice. Pro mě je někdo, kdo nehraje fér, prostě šmejd. Kvůli takovým lidem jsem odešel do Ameriky. Chtěl bych, aby se lidé v Česku nebáli zapískat, když někdo fauluje,“ říká známý fotograf Antonín Kratochvíl, který kampaň nafotil.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz