OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Poznejte Český ráj se Snídaní s Novou

Turistický region Český ráj procestujete díky šestnáctému dílu pořadu Snídaně s Novou na cestách. Centrem dění se stane památková rezervace Trávníky v Železném Brodě. Pořad Snídaně s Novou na cestách je připravován ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu - CzechTourism.

Název Český ráj vznikl koncem 19. století, kdy lázeňští hosté ze Sedmihorek označili místo rájem. Označení Železný Brod se zase váže k těžbě železné rudy, která zde začala ve 14. století. Dnes je pro Železný Brod typické hlavně sklářství. Najdete zde řadu krásných vyhlídek. Nechybí ani skály jako Betlémské, Klokočské, Suché nebo Drábovna, volně přístupná je i jeskyně Postojna - Amerika. Vede tudy řada cykloturistických i turistických tras, sjet se dá řeka Jizera, podél které vede i Green way Jizera, příjemná cesta vhodná i pro děti.

Seznámíte se s lidovou architekturou v památkové rezervaci Trávníky. Je tvořena roubenkami, které nesou názvy po původních majitelích, například Jechovsko či Grosovsko. Běliště, zde se kdysi bělila látka, je největší a nejkrásnější stavbou rezervace. Na Kostelním vršku stojí kostel sv. Jakuba, dřevěná zvonice a kostnice. Původní zvonice v roce 2007 shořela a byla postavena nová, proběhla také sbírka na nový zvon.

Zdroj: CzechTourism

Železný Brod by vlastně mohl být skleněný, protože je vyhlášený sklářstvím. Vedla tudy sklářská cesta a historie sklářství zde sahá do poloviny 19. století. Město je typické nikoli velkou výrobou, ale domácí tvorbou. A co slavné osobnosti? Jaroslav Brychta je považován za prvního tvůrce železnobrodských figurek, autorem tavené skleněné plastiky je Stanislav Libenský. Ve sklářské huti nahlédnete do tajů ruční výroby skla. Vzniká zde jak foukané, tak volně tvarované sklo. Šikovné ruce můžete obdivovat i v muzeu minibetlémů.

Jičín je nejen město pohádek. Na Jičínsku můžete zkusit také questing. Quest znamená pátrání, česky ho označujeme jako stopovanou. Questy odhalují skrytý příběh nebo ducha dané oblasti. Jedná se o novou formu putování, kde se luští tajenky a hledají se indicie. Ke každému je list s veršovaným textem a mapkou. Tematicky jsou určené pro děti i cyklisty, pro zájemce o historii nebo přírodu, celkem je jich sedm.

Václav Čtvrtek (vlastním jménem Václav Cafourek) se narodil v Praze. V Jičíně chodil do školy a zde se učil číst. Původně byl finanční úředník a pracoval v rozhlase. Nejprve psal romány, teprve poté se orientoval na dětské knihy. Albrecht z Valdštejna byl známý šlechtic, vojevůdce, ale i výborný ekonom. Byl jedním z nejvýraznějších moravských šlechticů a naverboval armádu pro císaře. Roku 1622 přišel do Jičína, skupoval panství, vybudoval raně barokní památky, vařil pivo, miloval umění. Měl obrovské plány, ale protože byl pro císaře nebezpečný, stálo jej to život.

Ke snídani ochutnáte kozí a ovčí sýry, kefíry a jogurty či tvarohovou pomazánku. Dozvíte se, jak probíhá výroba těchto produktů. Brána Českého ráje leží v Drábských světničkách. Ve středověku zde býval dřevěný hrad a místo obýval dráb. Za doby husitů zde stál strážní hrad. K místu s krásným výhledem vás přivedou různé žebříky a schodiště.

Příští týden už nás čeká poslední díl. Rozloučíme se v regionu Jižní Morava, kde budeme naživo vysílat z Mikulova. Spoustu dalších tipů na cestování najdete i na portále kudyznudy.cz.

Speciál Snídaně s Novou na cestách, zaměřený na jednotlivé turistické regiony České republiky, je jednou z aktivit projektu „Zvýšení povědomí o atraktivitách regionů ČR s cílem zvýšení návštěvnosti“ financovaného Integrovaným operačním programem.

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Píše se na Deník.cz