Váš hejtman

Pardubický hejtman: Pracovníky hledáme na Ukrajině, vzhlíží k nám

Hostem dnešního diskuzního pořadu Váš hejtman byl lídr Pardubického kraje Martin Netolický. Markéta Fialová se ho ptala na nejpalčivější problémy kraje. Tím je jednoznačně stavba silnice R35. Mluvil ale také o spolupráci se Zakarpatskou Ukrajinou nebo novém letišti.

Největším problémem Pardubického kraje je podle hejtmana nedostatečná infrastruktura. "Chybí dálniční spojení z východu na západ. To je ona nešťastná R35. Měla by spojit Opatovice a Mohelnici," vysvětlil Netolický. Ministerstvo dopravy už ale začalo s příslušnými kroky a premiér Sobotka přislíbil, že stavební práce budou zahájeny do konce rokun 2016.  

Problematická je také situace ve zdravotnictví. Pozitivní sice je, že nemocnice byly poprvé v historii ziskové, negativní je ale nedostatek lékařů v kraji. Například v nově postaveném pavilonu psychiatrie ve Svitavách nemá kdo pracovat. "Kraj se snaží vytvořit grantové programy na školení mladých lékařů, aby měli zájem do okrajových částí republiky jít," řekl lídr kraje.

Jenže s nedostatkem lékařů se potýkají také záchranné služby. Celkem jich je v kraji patnáct, lékařů v nich ale pracuje jen jedenáct. Proto musí fungovat systém, kdy lékař jede osobním autem z jednoho místa a sanitka z druhého a potkají se u případu. "V žádném případě není ohroženo zdraví lidí," ujistil Netolický.

Související obsah

Naopak velmi si pochvaluje spolupráci se Zakarpatskou Ukrajinou, která začala ještě před boji na Majdanu. "Byli jsme se tam podívat a velmi mile nás překvapila úroveň školství v tamních skromných podmínkách. Proto nás napadlo těmto lidem nabídnou zaměstnání u nás, kde je je pracovní síly nedostatek," popsal lídr kraje. Zakarpatští Ukrajinci podle něj jako nejlepší období své existence považují dobu, kdy byli součástí Československa. "Vzhlížejí k nám," dodal.

Důrazně se také ohradil proti pokutám, které kraj dostal za zpackaný projekt školského informačního portálu. Musel vrátit dotaci 8 milionů koruna zaplatit stejně vysoké penále. "Sankce podle mě nejsou oprávněné. Nálezy, které se objevily, nechápou školský portál jako takový. Přitom dostal řadu ocenění a využívají ho školi i studenti," ohradil se Netolický.

Na řadu se dostala také problematika pardubického letiště, ze kterého by chtěl kraj vytvořit moderní místo pro osobní dopravu. "Současné prostory jsou nevyhovující. Chceme, aby tady přistávaly pravidelné linky. Musíme si ale uvědomit, že nestavíme novou Ruzyni, kraj do projektu investuje maximálně 100 milionů," vysvětlil hejtman. 

Jedním z témat byly také nepříjemnosti, které zažívají lidé v Poličce na Svitavsku, trpí tam totiž nedostatkem elektřiny. Hejtman ale slíbil, že k realizaci vedení vysokého napětí dojde během let 2017 a 2018.

Martin Netolický je sociálně demokratický politik. Ve 30 letech se stal hejtmanem Pardubického kraje. Je to nejmladší hejtman v historii Česka. Kraj už vede téměř tři roky. Vystudoval právnickou fakultu. Zastupitelem Pardubického kraje je od roku 2008. Hejtmanem od roku 2012.

Všechny díly pořadu Vaše téma najdete tady.
 

vrl, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz